GeriDünya Son dakika... Rusya'dan Türkiye açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Rusya'dan Türkiye açıklaması

Son dakika... Rusya'dan Türkiye açıklaması

Rusya, Türkiye'nin İdlib'teki yükümlülükleri hakkında açıklama yaptı.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye'nin İdlib'teki silahsız bölge ile ilgili yükümlülüklerini birçok zorluğa rağmen tam olarak yerine getirdiğini açıkladı. Açıklamada Rusya'nın mutabakatı başarısızlığa uğratacak bir tehdit görmediği belirtildi.

PUTİN TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

Rusya lideri Valdimir Putin, Ankara ile Moskova arasında varılan İdlib mutabakatını hayata geçirme konusunda Türkiye’ye geçtiğimiz günlerde teşekkür etmişti. Putin konu ile ilgili “Türk partnerlerimiz sıkı çalışıyor. Her şey o kadar kolay değil” dedi.

Putin, 16 Eylül’de Soçi’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile düzenlenen zirvenin ardından varılan İdlib mutabakatı konusunda “Belki tüm ağır silahlar ve tüm teröristler bölgeyi terk etmedi ama Türk partnerlerimiz sıkı çalışıyor. Tüm sorumluluklar henüz yerine getirilmese de bunun için çalışıyorlar. Bunu görüyoruz. Her şey o kadar kolay değil, aksine oldukça zor... Anlaştığımız üzere, İdlib’deki 15-20 kilometrelik bölgenin oluşturulmasına devam ediliyor” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN SOÇİ AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-İran-Azerbaycan üçlü Dışişleri Bakanları toplantısının ardından gerçekleştirilen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , "Suriye'nin İdlib bölgesini kapsayan Soçi Mutabakatı plana göre işliyor" dedi. Çavuşoğlu, İdlib'teki radikal grupların ve terör örgütlerinin anlaşmaya uygun davranmaması durumunda Türkiye'nin müdahale edeceğini belirtti.

Çavuşoğlu ayrıca. "Bu sürece her zaman en çok katkı sağlayan en çok destek veren ülkelerin başında da İran gelmektedir. Zaten birlikte bu süreci yürütüyoruz. Astana ve Soçi süreci." dedi.

SON 24 SAATTE NE OLDU?

Son 24 saatte ne oldu? (30.10.2018)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle