GeriDünya Son dakika... Rusya'dan ABD'ye INF çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Rusya'dan ABD'ye INF çağrısı

Son dakika... Rusya'dan ABD'ye INF çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergei Ryabkov, ülkesinin ABD ile ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergei Ryabkov, Rusya'nın ABD ile Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) diplomatik seviyede tartışmaya hazır olduğunu duyurdu.

Ryabkov, “Suriye meselesi üzerine çeşitli yönlerdeki temaslarımız sonlanmadı. Olağan dışı hassas ya da özel bir şey göremiyorum. Temaslar her zaman duyurulmaz. Farklı konulardaki temaslarımız devam ediyor. Ve yakın zamanda başka bir konu üzerine de iletişime geçeceğiz” dedi.

ORTA MENZİLLİ NÜKLEER KUVVETLER (INF) ANLAŞMASI

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz kasım ayında yaptığı açıklamada, INF Anlaşması'ndan çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

Trump, Rusya'nın yıllardır yasaklanan silahları ürettiği ve bulundurduğunu, böylece anlaşmayı ihlal ettiğini savunmuştu. Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Bolton, Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ABD'nin anlaşmadan çekilme kararını bizzat iletmişti.

Anlaşma, iki ülke arasında 1987'de imzalanmıştı. Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov tarafından imzalanan anlaşma, nükleer başlık kapasitesi olan orta menzilli füzelerin üretimini ve konuşlandırılmasını karşılıklı yasaklıyordu.

Anlaşma, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ABD ile Rusya arasında devam etti. Anlaşmayla iki taraf 500 ila 5 bin kilometre arasında menzile sahip yaklaşık 2 bin 500 füzeyi kullanımdan kaldırmak zorunda kalmıştı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (08.01.2019) 2

Yorumları Göster
Yorumları Gizle