Dünya Son Dakika: Londra'da dehşet gecesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son Dakika: Londra'da dehşet gecesi

Son Dakika: Londra'da dehşet gecesi

İngiltere başkenti Londra'da iki ayrı saldırı düzenlendi. İngiltere'deki Londra Köprüsü'nde bir minibüs, yayaların üzerine sürdü. 'Borough Market' bölgesinde ilk saldırının ardından kaçan beyaz minibüsün kalabalığın arasında daldığı ve ardından araçtan inen kişilerin bıçakla çevredekilere saldırdığı iddia edildi. İngiltere Başbakanı May, "Olayı terör saldırısı olarak değerlendiriyoruz" dedi. Polis olaylarlarda en az bir kişinin hayatını kaybettiği açıklamasında bulunurken, 3 şüpheliyi arıyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'nın merkezindeki Londra Köprüsü'nde bir minibüs şöförünü aracını köprüdeki yayaların üzerine sürdü. Londra polisinden yapılan açıklamada, polis ekiplerinin ve acil servis görevlilerinin Londra Köprüsü'nde gerçekleşen olayla ilgilendiği kaydedildi.

Polis, olayın detaylarına ilişkin bilgi vermezken, sosyal medya platformlarından yapılan paylaşımlarda ise saatte ortalama 80 kilometre hızla ilerleyen beyaz bir minibüs şöförünün aracını kaldırımda yürüyen yayaların üzerine sürdüğü öne sürüldü.

Londra Ambulans Hizmetlerinden yapılan açıklamada da, "Londra Köprüsü'nde yaşanan olaya müdahale ediliyor. Lütfen bölgeye gitmeyiniz." uyarısı yapıldı.

Londra Ulaşım Kurumundan (TFL) yapılan açıklamada ise "polisin ilgilendiği büyük bir olay" sebebiyle köprünün trafiğe kapatıldığı aktarıldı.

Son Dakika: Londrada dehşet gecesi

İngiliz polisi, bölgeyi kontrollü şekilde tahliye etti...

İKİNCİ BİR OLAY DAHA YAŞANDI

Londra polisi, bu olayın hemen ardından, Londra Köprüsü'nün 500 metre uzaklığında bulunan 'Borough Market' bölgesinde de bir olay yaşandığını açıkladı.

İkinci olayın detayları hakkında bilgi verilmezken, ilk saldırının ardından kaçan beyaz minibüsün Borough Market bölgesinde yine kalabalığın arasına daldığı iddia edildi. İkinci olayın yaşandığı bölgede silah seslerinin duyulduğu, çevrede bıçaklanan birden çok kurbanın bulunduğu kaydedildi. 

LONDRA POLİSİ: ÜÇÜNCÜ OLAY BAĞLANTILI DEĞİL

Emniyet yetkilileri, Londra Köprüsü yakınlarındaki Vauxhall bölgesinde üçüncü bir olayın daha yaşandığını, olaya polis ekiplerinin müdahale ettiğini duyurmuştu. Fakat daha sonra yapılan açıklamada üçüncü olayın ilk iki saldıyla bağlantılı olmadığı bilgisi verildi.

OLAYLARDA EN AZ 1 KİŞİ ÖLDÜ

İngiliz polisi yaptığı açıklamada olaylarla en az 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İNGİLTERE BAŞKANI MAY: TERÖR SALDIRI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ

Olayla ilgili bilgi aldıktan sonra kısa bir açıklamada bulunan İngiltere Başbakanı Theresa May, "Olay terör saldırısı olarak değerlendiriyoruz" dedi. May, yarın sabah acil güvenlik toplantısı yapacak.

ABD Başkanı Trump'ın da danışmanlarından olaya dair bilgi aldığı öğrenildi. Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada "İngiltere'nin yanındayız" mesajı verdi.

Son Dakika: Londrada dehşet gecesi

3 AYDA 3’ÜNCÜ SALDIRI

Londra Köprüsü’ndeki saldırının benzeri, 22 Mart’ta Westminster Köprüsü’nde meydana gelmişti. Adrian Russell Ajao isimli saldırgan, kiralık aracını Westminster Köprüsü’nde saatte 120 kilometre hızla insanların üzerine sürmüş, araç İngiltere Parlamentosu’nun demir parmaklıklarına çarparak durmuştu. Saldırıda biri polis 5 kişi ölmüştü. Saldırgan vurularak öldürülmüştü. İngiltere’nin Manchester kentinde 22 Mayıs’ta ise ABD’li şarkıcı Ariana Grande’nin konseri sırasında intihar saldırısı düzenlenmişti. Terör örgütü DEAŞ üyesi, Fas asıllı İngiltere vatandaşı 22 yaşındaki Salman Abedi’nin gerçekleştirdiği saldırıda çoğu çocuk 22 kişi yaşamını yitirirken, 116 kişi de yaralanmıştı.

TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI

Londra Köprüsü, özellikle kenti ziyaret eden turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerin arasında yer alıyor. Köprü, tarihi Tower Bridge Köprüsü'nün yanında bulunmasından dolayı, tarihi köprüyü fotoğraflamak isteyenlerin uğrak yerleri arasında.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle