GeriDünya Son dakika... Lavrov'dan kritik zirve ile ilgili açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Lavrov'dan kritik zirve ile ilgili açıklama

Son dakika... Lavrov'dan kritik zirve ile ilgili açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da düzenlenen yıllık basın konferansı toplantısında soruları yanıtladı. Lavrov, Putin-Erdoğan zirvesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN - PUTİN GÖRÜŞMESİ

Moskova'da düzenlenen yıllık basın konferansı toplantısında açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 23 Ocak'ta yapacakları zirvede ana gündem maddesinin İdlib'deki durum ile iki ülke arasındaki İdlib anlaşmasının gidişatı olacağını ifade etti.

SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGE

Lavrov, Fırat'ın doğusunda oluşturulması gündeme gelen güvenli bölgeye ilişkin, "Türkiye dahil, Suriye’nin komşuları ve tüm tarafların güvenliğini ve çıkarlarını gözeteceğiz." ifadelerini kullandı.

Söz konusu plana ilişkin sürecin Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Sergey Lavrov, "Bunların tümüne, Suriye'de rejimin toprak bütünlüğünü en kısa süre içerisinde sağlayacağı çerçeveden bakmak gerekiyor. Bu konu elbette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sonraki müzakereler için geldiğinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ele alınacak." diye konuştu.

Lavrov, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasının önemine işaret ederek, "Ancak tekrar etmek isterim ki burada ana amaç, ABD, Türkiye ve Rusya dahil BM'nin tüm üyeleri tarafından imzalanan Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması. Bu arada elbette Türkiye dahil Suriye'nin komşuları ve bölgedeki tüm tarafların güvenliğini ve çıkarlarını gözeteceğiz." şeklinde konuştu.

ABD'NİN INF'DEN ÇEKİLECEĞİNİ AÇIKLAMASI

Lavrov, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) güvenliğini sağlamak için çalışmaya hazır olduğunu, Washington yönetiminin Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'na sorumlu şekilde yaklaşacağını umduğunu belirtti.

VENEZUELA - ABD GERİLİMİ

Lavrov, ABD'nin Venezuela'ya karşı askeri seçeneği değerlendirmesi sebebiyle alarm durumuna geçtiklerini, ABD'nin dünya çağında rejim değiştirme çabalarının devam ettiğini belirtti. 

RUSYA'DA TUTUKLANAN ABD VATANDAŞI

Lavrov, Rusya'da casusluk suçlamasıyla tuutklanan ABD vatandaşı Wheelan için suçüstü yakalandığını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle