GeriDünya Son dakika! Kuzey Kore ve Güney Kore arasında tarihi anlaşma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika! Kuzey Kore ve Güney Kore arasında tarihi anlaşma

Son dakika! Kuzey Kore ve Güney Kore arasında tarihi anlaşma

Kuzey Kore ve Güney Kore'nin Kore Yarımadası'ndaki askeri gerginliği azaltmak için liderler arası kırmızı hat kurmakta anlaştığı duyuruldu.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in ofisinden yapılan açıklama, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşen 10 kişilik Güney Kore heyetinin Pyongyang'dan dönüşünden birkaç saat sonra yapıldı.

Açıklamada Kuzey ve Güney'in nisan ayı sonunda 10 yılı aşkındır ilk kez bir zirve yapacağı duyuruldu.

İki ülkenin Kore Yarımadası'ndaki askeri gerginliği azaltmak amacıyla liderler arası bir kırmızı hat (telefon hattı) kurulması konusunda mutabık kaldığı açıklandı.

KİM İLE MOON İLK TELEFON GÖRÜŞMESİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK

Kuzey'i ziyaret eden heyete başkanlık eden Moon'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-yong da düzenlediği basın toplantısında "Kuzey ve Güney Kore,  askeri gerginliği azaltmak ve yakın koordinasyon sağlamak amacıyla liderler arasında kırmızı hat kurulmasında mutabık kaldı. Ayrıca 3. zirveden önce iki lider ilk telefon görüşmesini yapma konusunda anlaştılar" dedi.

Chung ayrıca zirvenin iki Kore arasındaki sınırda bulunan ateşkes köyü Panmunjom'da yapılacağını belirtti.

 Kim Jong-un'un babası ve ülkenin eski lideri Kim Jong-Il, 2000 ve 2007 yıllarında Güney Koreli mevkidaşları ile görüşmüştü. Güney Kore heyeti Kim ile görüşmelerinde Moon'un Kim'i ülkeye davet ettiği mektubu da iletmişti.

Kuzey Kore'nin ülkedeki nükleer silahları ortadan kaldırma sözüne bağlı olduğunu vurgulayan Chung "Kuzey tarafı açık şekilde, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına bağlı olduğunu tekrarladı ve rejimin güvenliğinin garantisinin verilmesi ve Kuzey Kore'ye yönelik askeri tehditlerin ortadan kalkması halinde nükleer silaha sahip olmanın bir nedeni olmadığını söylediler" dedi.

KUZEY KORE, ABD İLE GÖRÜŞÜRKEN NÜKLEER YA DA BALİSTİK FÜZE DENEMESİ YAPMAYACAĞINI AÇIKLADI

Kuzey Kore'nin 'yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve ikili ilişkileri normalleştirme konularında ABD ile samimi görüşmeler yapmaya istekli olduğunu ifade ettiğini' belirten Chung, Kuzey Kore —ABD arasında görüşmeler sürerken Pyongyang'ın nükleer ya da balistik füze denemesi gibi hiçbir askeri provokasyonda bulunmayacağını de söylediklerini aktardı.

Chung "Buna ek olarak Kuzey Kore Güney Kore'ye sadece nükleer değil konvansiyonel silahla da saldırmama sözü verdi" diye konuştu.

BARIŞ RÜZGARLARI OLİMPİYATLARLA BAŞLADI

Kuzey ve Güney Kore arasındaki olumlu atmosfer, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yıl konuşmasında, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na heyet gönderilebileceğini, bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını açıklamasıyla başlamıştı.

Bu diplomatik yakınlaşma neticesinde iki ülke arasında 2016'dan beri kapalı olan iletişim hattı yeniden açılmıştı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle