GeriDünya Son dakika: Kuzey Kore füze fırlattı... Halk sığınaklara çağrıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  58
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika: Kuzey Kore füze fırlattı... Halk sığınaklara çağrıldı

Geçen günlerde hidrojen bombası deneyerek dünyayı ayağa kaldıran Kuzey Kore TSİ 01:10 sularında bir füze denemesi daha gerçekleştirdi. Reuters’ın haberine göre; türü ilk anda tespit edilemeyen füze başkent Pyongyang’ın Sunan bölgesinden doğuya doğru fırlatıldı. Japonya’da Hokkaido ve Tohoku bölgelerinde yaşayan vatandaşlara sığınaklara gitmeleri uyarısı yapıldı. Güney Kore ve ABD orduları, füzeyle ilgili bilgilere ulaşmak için çalışma yürütüyor. ABD'den gelen son dakika bilgisine göre ise, Başkan Donald Trump, Beyaz saray'da askeri yetkililerden bilgi aldı. Kuzey Kore tarafından yapılan tehdit dolu açıklamada, "ABD anakarasını küle ve karanlığa çevireceğiz" ifadesi yer aldı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı ise yaptığı son açıklamada Kuzey'den ateşlenen füzenin muhtemelen 3.700 kilometre mesafe katettiğini ve maksimum 770 kilometre yükseliğe ulaşarak, Japonya üzerinden Pasifik Okyanusu'na düştüğünü açıkladı. 

Japonya Devlet Bakanı Yoshihide Suga da basına yaptığı açıklamada, füzenin Hokkaido adasının üzerinden geçtiğini ve denize düştüğünü belirtti. Öte yandan Japonya'nın hava savunma sistemlerinin füzeye yönelik olarak harekete geçmediği de belirtildi.

"ABD'Yİ KÜLE ÇEVİRECEĞİZ"

Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada ise Japonya ve ABD sert bir şekilde tehdit edildi. Açıklamada, "ABD'yi küle ve karanlığı döndüreceğiz" ifadesi yer aldı. 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'ye yönelik "yeni önlemler" alınması çağrısında bulundu ve "devam eden provokasyonlar sadece Kuzey Kore'nin diplomatik ve ekonomik izolasyonunu derinleştirir" dedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, füze denemesini "kabul edilemez" şeklinde nitelendirdi ve "Uluslararası toplum bir araya gelmeli ve eylemleriyle dünya barışını tehdit eden Kuzey Kore'ye açık bir mesaj göndermeli" ifadesini kullandı.

Son dakika: Kuzey Kore füze fırlattı... Halk sığınaklara çağrıldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ABD ve Japonya'nın talebiyle Cuma günü yeniden acil olarak toplanacağı açıklandı.

BMGK'YA KARŞI ÇOK SERT ÇIKMIŞTI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçtiğimiz gün, nükleer programını ve balistik füze denemelerini sürdüren Kuzey Kore’ye şimdiye kadarki “en sert yaptırımları” talep eden karar tasarısını oybirliği ile onaylamıştı. 

Bu yaptırım kararı Kuzey Kore’ye rafine petrol ve petrol ürünleri ihracatında sınırlama getirirken ülkenin en büyük gelir kaynağı kömür ihracatının ardından 760 milyon doları bulan ikinci gelir kaynağı tekstile de ihracat yasağı koymuştu. 


Son dakika: Kuzey Kore füze fırlattı... Halk sığınaklara çağrıldı


Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı ise BMGK'nın bu karrı öncesinde çok sert bir açıklama yayınlamıştı. Açıklamada 'Kuzey Kore'nin alacağı yeni önlemler ABD'nin tarihindeki en büyük acıyı ve ızdırabı yaşamasına neden olacak' satırlarına yer verilmişti.

JAPONYA: KUZEY KORE'NİN AKLINDA GUAM VAR

Onodera, gazetecilere yaptığı açıklamada, Japonya'nın üstünden geçen Kuzey Kore füzesinin 3700 kilometre uçtuğunu ve bunun Guam'a ulaşacak kadar yeterli olduğunu dile getirdi.

Guam, Kuzey Kore'ye 3400 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Onodera, "Kuzey Kore'nın niyetini bilemeyiz, ama söylediklerine bakılırsa, bence aklında Guam var" dedi.

Öte yandan Onodera, Birleşmiş Milletler'in (BM) Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımlarını ‘umursamadığı' görünen Pyongyang'ın benzer faaliyetlerinin sürebileceğini söyledi.

ABE: TOKYO ASLA TOLERE ETMEYECEK
Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise Kuzey Kore'nin ‘dünya barışını tehdit edin tehlikeli prokovatif hareketini' Tokyo'nun asla tolere edemeyeceğini belirtti.
Kuzey Kore'nin bu sabah yerel saatle 07.00 sularında fırlattığı füze, Japonya hava sahasına girerek Pasifik Okyanusu'na düştü. Füze nedeniyle Japonya'da sirenler çalmış, halk sığınaklara çağrılmıştı.

 AYRINTILAR GELİYOR...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle