GeriDünya Son dakika... İngiltere ve İspanya arasında Cebelitarık krizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... İngiltere ve İspanya arasında Cebelitarık krizi

Son dakika... İngiltere ve İspanya arasında Cebelitarık krizi

Akdeniz'de İngiltere'ye bağlı denizaşırı toprak parçası olan Cebelitarık, İspanya ve İngiltere arasında yeniden kriz yarattı.

Cebelitarık yönetiminden yapılan açıklamada, 17 Şubat Pazar günü İspanya'ya ait bir savaş gemisinin, Cebelitarık'taki İngiliz limanlarında bulunan ticari gemilere, bölgeyi terk etmesi emri verdiği, İngiltere Donanması'nın karşılık vermesi üzerine İspanya'ya ait savaş gemisinin bölgeden uzaklaştığı bildirildi.

Cebelitarık yönetimi İspanya bayraklı savaş gemisinin tutumunu aptal oyunları olarak niteledi.

CEBELİTARIK SORUNU

BM'nin "özerk olmayan ülke" listesinde yer alan, İspanya'nın güneyindeki Cebelitarık özerk bölgesinin egemenliği 1713'te imzalanan Utrecht Antlaşması ile İspanya tarafından İngiltere'ye devredilmişti.

İspanya, bu anlaşmada boğaz ve kara suları ile ilgili bir hüküm olmadığını savunurken, İngiltere ise Cebelitarık'ın bütün olarak kendisine bırakıldığını belirtiyor. Aynı şekilde İspanya, Cebelitarık sorununa karşı BM'nin toprak bütünlüğü ve dekolonizasyon ile ilgili kararlarını gerekçe gösterirken, İngiltere yarımadanın kendi siyasi statüsünü belirleme hakkına sahip olduğunu savunuyor.

Yaklaşık 34 bin kişinin yaşadığı Cebelitarık'ın ekonomisi, "off-shore" bankacılığı, internet üzerinden bahis ve turizme dayanıyor. İspanya'nın güneyindeki 6,7 kilometrekarelik kara parçası, askeri ve diplomatik gerekçelerle zaman zaman İspanya ile İngiltere arasında gerginliğe yol açıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (18.02.2019)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
Yorumları Göster
Yorumları Gizle