GeriDünya Tansiyon çok yüksek: Golan Tepelerinde alarm verildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tansiyon çok yüksek: Golan Tepelerinde alarm verildi

Tansiyon çok yüksek: Golan Tepelerinde alarm verildi

İsrail ile Suriye arasında geçtiğimiz gün başlayan gerilim artarak devam ediyor. Geçtiğimiz gece İsrail'in Suriye sınırındaki bazı hedeflere yaptığı hava saldırısı ve Suriye savunma sistemlerinin cevabı sonrası dün gece de tansiyon yine çok yükseldi. İsrail uçaklarının Suriye üzerindeki uçuşları sonrası Golan Tepeleri'ndeki İsrail üslerine roket saldırısı gerçekleşti. İsrail ordusu saldırıyı Suriye'deki İran güçlerinin yaptığını iddia ederken Suriye ordusu saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiğini açıkladı. İki ülke arasındaki çatışmalar gece yarısından sonra bir kez daha şiddetlendi.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada sınırdaki bölgelere Suriye'den 20 civarında füze atıldığını bildirdi. Ordu sözcüsü 'Demir Kubbe' hava savunma sisteminin füzeleri imha ettiğini belirtirken halka da sığınaklara yakın durmalarını bildirdi. Siren seslerinin yükseldiği Golan Tepelerine İsrail Savunma Kuvvetleri araç, cephane ve asker sevk etmeye hız verdi.

İRAN YANLISI MİLİSLER Mİ?
İsrail ordusu saldırıyı Suriye'de konuşlu olan İran milis güçlerinin yaptığını da iddia etti. İsrail'in açıklamasında ayrıca, "İsrail ordusu bunu vahim bir olay olarak görmektedir ve çeşitli senaryolara hazırlıklı olmaya devam etmektedir." ifadesine yer verildi.  

İsrail tarafından gelen bu iddialara karşılık, Suriye medyası da saldırıyı Suriye ordu güçlerinin gerçekleştirdiğini öne sürdü. Suriye medyasına göre, İsrail ordusunun 'hassas' noktalarına 68 füze fırlatıldı ve 7 'kritik' askeri bölge vuruldu. 

Twitter'da yer alan ve Suriye - İsrail sınırı yakınında çekildiği iddia edilen teyitsiz videolardaki görüntülere göre de, iki ülke askeri güçleri karşılıklı top atışları yapıyor.

ÇATIŞMALARDA 2. DALGA BAŞLADI
İki ülke arasında çatışmaya varan gerilim saatler gece yarısını geçtikten sonra durmuş ve İsrail sınır hattındaki vatandaşlarına sığınaklardan çıkabilecekleri duyurusu da yapmıştı. Ancak sabaha karşı saat 03.00'de çatışmalar karşılıklı olarak tekrar başladı.

İsrail jetleri Suriye'de çeşitli hedefleri füzelerle vurdu. Yerel kaynaklar vurulan yerler arasında askeri üsler, havalimanları ve başkent Şam'da bazı bölgeler olduğunu iddia ediyor. Öte yandan gelen bilgilere göre Şam'da elektrikler de kesildi.

Suriye ordusu ise bu ikinci dalgada hava savunma sistemleri ile İsrail füzelerini durdurmaya çalışırken bir kez daha Golan Tepeleri'ndeki İsrail hedeflerine füze saldırısı gerçekleştirdi.

İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ: İRAN HEDEFLERİNİ VURUYORUZ
Çatışmalarda 2. dalga yaşanırken bir açıklama yapan İsrail ordu sözcüsü, Suriye içindeki İran güçlerini hedef aldıklarını öne sürerek 'Suriye bize karşılık vermesin, sadece İran güçlerini hedef alıyoruz' dedi.
 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle