GeriDünya Son dakika! Müttefikler birbirine girdi! ABD ve Fransa'dan sert açıklamalar...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika! Müttefikler birbirine girdi! ABD ve Fransa'dan sert açıklamalar...

Son dakika! Müttefikler birbirine girdi! ABD ve Fransa'dan sert açıklamalar...

Fransa Cumhurbaşkanlığı ofisi, çok gergin geçen G-7 zirvesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik sert bir açıklamada bulundu. Açıklamada, "Uluslararası işbirliği öfke krizleri ve düşünülmemiş açıklamalarla dikte edilemez" ifadesi yer aldı. Öte yandan Reuters haber ajansının aktardığına göre, ABD'li ekonomi yetkilisi Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun 'ABD'yi sırtından bıçakladığını' söyledi.

G7 zirvesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın ev sahibi Kanada'ya sert eleştiriler yöneltmesi ve zirve sonundaki ortak bildirgeden çekilmesiyle krizle sona erdi.

Zirvede özellikle ticaret alanındaki anlaşmazlıklar giderilemedi. Fransa'da zirvenin ardından çok sert bir açıklama geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisi, zirvede Trump'ın tavrına ilişkin, "Uluslararası işbirliği öfke krizleri ve düşünülmemiş açıklamalarla dikte edilemez" açıklamasına bulundu. 

"KANADA BAŞBAKANI BİZİ SIRTIMIZDAN BIÇAKLADI"

Reuters'a açıklama yapan ABD'li bir yetkili ise Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun 'ABD'yi sırtından bıçakladığını' ifade etti. 

Bu yılki zirveye ticaret konusundaki anlaşmazlıklar damgasını vurdu. G7 grubu üyesi altı ülkenin maliye bakanları, liderler zirvesi öncesi yapılan toplantıda Washington'a yeni vergilerin çekilmesi çağrısı yapmıştı.

ABD'nin 1 Haziran'da Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'dan ithal edilen çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulamasını yürürlüğe sokması, özellikle Avrupa ile ABD arasında ticaret savaşları başlaması endişesini doğurmuştu. AB bu adıma karşılık olarak bazı ABD mallarına ek gümrük vergisi getirmişti.

Son dakika Müttefikler birbirine girdi ABD ve Fransadan sert açıklamalar...

G-7 liderlerinin görüldüğü bu kare zirvenin ne kadar gergin geçtiğini yansıtıyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (10.06.2018)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle