Dünya Haberleri

DÜNYA

  Son dakika! Çin'de gemi kazası... 32 kayıp

  AA
  07.01.2018 - 09:28 | Son Güncelleme:

  Çin’ Denizi'de bir petrol tankeri ile yük gemisi çarpıştı. Geminin 32 kişilik mürettebatının kaybolduğu kazada 136 bin ton petrol denize döküldü. 1989'da Alaska yakınlarında çevre felaketine neden olan Exxon Valdez kazasında ise  36 bin ton ham petrol denize yayılmıştı.

  Doğu Çin Denizi'nde yaşanan gemi kazasında, Panama'da kayıtlı bir şirkete ait olan Sanchi tankerinin taşıdığı yaklaşık 60 milyon dolarlık 136 bin ton petrol denize döküldü. Çin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre petrol tankerinin, kuru yük gemisi  CF Crystal ile çarpışmasının nedeni henüz  bilinmiyor.

  Son dakika Çinde gemi kazası... 32 kayıp

  Bakanlıktan gelen açıklamada kaza sonucu 30'u İranlı ve ikisi Bangladeşli olmak üzere Sanchi tankerinde bulunan 32 mürettebat üyesinin kaybolduğu söylendi. Sanchi tankerinin İran'dan Güney Kore'ye giderken Çin'in Şangay kıyıları yakınlarında ve  160 mil açıklarında CF Crystal'la çarpıştığı belirtildi.

  Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Sanchi halen denizde ve üzerindeki mürettebat üyeleri için kurtarma çalışmaları başlattık. Deniz yüzeyinde çok fazla petrol var fakat elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" denildi.

  Son dakika Çinde gemi kazası... 32 kayıp

  CF Crystal gemisindeki bütün mürettebatın kurtarıldığı kazada Sanchi'deki denizciler için başlatılan arama kurtarma çalışmalarına Güney Kore'nin de destek verdiği belirtildi.

  EXXON VALDEZ FACİASININ 4 KATI

  24 Mart 1989'da Alaska yakınlarında sahile oturan petrol yüklü Exxon Valdez tankerinin taşıdığı  36 bin ton ham petrol 1.700 km boyunca sahile yayıldı, yaklaşık 400 bin kuş öldü. En büyük çevre facialarından biri olarak kabul edilen olayda binlerce gönüllü, üzerine petrol bulaşmış kuşları sıcak sularla yıkayarak kurtarmaya çalışmıştı. Ama çabalar büyük oranda sonuçsuz kaldı.

  Etiketler: son dakika , haberler , HABER , çin
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı