GeriDünya Son dakika... Almanya'dan Trump'ın Suriye talebine yanıt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Almanya'dan Trump'ın Suriye talebine yanıt

Son dakika... Almanya'dan Trump'ın Suriye talebine yanıt

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'tan Suriye'deki 800 DEAŞ'lıyı geri alıp yargılaması için Fransa,İngiltere ve Almanya’ya çağrı yapan Trump'a yanıt geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa ülkelerine, Suriye'de yakalanan Avrupa kökenli DEAŞ militanlarını teslim alarak yargılamaları çağrısında bulunan, aksi halde teröristlerin serbest bırakılacağını söyleyen ABD Başkanı Donald Trump'a yanıt verdi.

Maas, Trump'ın talebinin yerine getirilmesinin son derece zor olacağını söyledi. Almanya merkezli yayın kuruluşu ARD kanalında açıklamalarda bulunan Maas, Almanya vatandaşlığı bulunan militanların geri dönmesinin yasal olduğunu fakat Suriye'nin mevcut durumunda bunu kontrol etmenin mümkün olmadığını belirtti.

"ABD VE AVRUPA ÜLKELERİ İLE GÖRÜŞÜYORUZ"

Almanya hükümet sözcüsü, Almanya'nın ABD ve Avrupa ülkeleri, DEAŞ'lı teröristlerin Avrupa'ya teslim edilmesi ile ilgili görüştüklerini duyurdu. Hükümet sözcüsü tarafından yapılan açıklamada görüşmelerin ağırlıklı olarak İngiltere ve Fransa ile gerçekleştirildiği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan Suriye'de ele geçirdikleri DEAŞ'lı teröristlere ilişkin Twitter hesabında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer Avrupalı müttefiklerden Suriye'de yakaladığımız 800 DEAŞ militanını teslim alarak yargılamasını istiyoruz. DEAŞ çökmek üzere. Hoş olmayan diğer alternatif ise onları serbest bırakmak zorunda kalmak."

"Çok şey yaptık, çok (para) harcadık. Artık başkalarının da adım atıp yapabildikleri işi yapma zamanı. DEAŞ'ın yüzde 100 yenilmesinden sonra çekiliyoruz."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (18.02.2019)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
Yorumları Göster
Yorumları Gizle