GeriDünya Son 30 yılda sınır dışı edilen Rus diplomatlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son 30 yılda sınır dışı edilen Rus diplomatlar


ABD'nin casuslukla suçladığı 50 Rus diplomatını sınır dışı etme kararı almasının ve Rusya'nın, ''Gereken karşılığı veririz'' şeklinde açıklamada bulunmasının ardından, iki ülke arasında diplomat gerginliği patlak verdi. Son 30 yılda çeşitli ülkelerden sınır dışı edilen Sovyet ya da Rusdiplomatların listesi yıllara göre şöyle sıralanıyor:

-Eylül 1971: İngiltere 105 Sovyet diplomatı sınır dışı etti. Moskova buna, iki hafta sonra 18 İngiliz diplomatın topraklarını terketmesini isteyerek yanıt verdi.

-Nisan 1972: Bolivya, başkent La Paz'daki 49 SSCB Büyükelçilik mensubunu sınır dışı etti. SSCB ile Bolivya arasındaki diplomatik ilişkiler, bu olaydan iki yıl önce kurulmuştu.

-Nisan 1983: Fransa'da akredite 47 Sovyet diplomat Farewell olayıyla ilgili olarak sınır dışı edildi. SSCB buna Fransız diplomatları sınır dışı ederek cevap vermedi. Farewell, 1965-1970 yılları arasında Paris'te SSCB Ticari Ataşeliği'nde görev yapan Sovyet mühendis Vladimir Vetrov'un kod adıydı.

-Nisan 1983: Granada, Amerikan birliklerinin müdahalesinden sonra 49 Sovyet diplomatı sınır dışı etti.

-Eylül 1985: SSCB'nin 31 İngiliz diplomatı sınır dışı etmesine, İngiltere 31 Sovyet diplomatı ülkeden atarak karşılık verdi.

-Ekim 1986: Bu tarih, ''diplomatlar savaşı'' olarak anılıyor. 5'i sınır dışı edilen 80 Sovyet diplomat ABD'nin başkenti Washington'dan ayrıldı. SSCB 5 Amerikan diplomatı sınır dışı etti ve SSCB'deki Amerikalı diplomatlar için çalışan bütün Sovyet personelini çekti.

-Nisan 1987: Ariane füzesiyle ''yakından'' ilgilenen 6 Sovyet diplomat Fransa tarafından sınır dışı edildi. Buna karşılık Moskova da6 Fransız diplomatın ülkeyi terketmesini istedi.

-Haziran 1988: Kanada, 19 Sovyet diplomatı ''istenmeye kişi'' ilanederek, sınır dışı etti. Moskova 13 Kanadalı diplomatın ülkeyi terketmesini isteyerek karşılık verdi.

Mayıs 1989: İngiltere 14 Sovyet diplomatı sınır dışı etti ve SSCBbuna 14 İngiliz diplomatı sınır dışı ederek karşılık verdi.

-Ekim 1991: Norveç 8 Sovyet diplomatın, ''statülerine uygun davranmadıkları'' gerekçesiyle ülkeyi terketmesini istedi.

Mayıs 1996: Londra ve Moskova karşılıklı olarak 4'er diplomatlarını sınır dışı etti. Moskova, başlangıçta 9 İngiliz diplomatı ''istenmeyen kişi'' ilan etmişti.

Mayıs 1989: İngiltere 14 Sovyet diplomatı sınır dışı etti ve SSCBbuna 14 İngiliz diplomatı sınır dışı ederek karşılık verdi.

Ekim 1991:

Norveç 8 Sovyet diplomatın, ''statülerine uygun davranmadıkları'' gerekçesiyle ülkeyi terketmesini istedi.

-Mayıs 1996: Londra ve Moskova karşılıklı olarak 4'er diplomatlarını sınır dışı etti. Moskova, başlangıçta 9 İngiliz diplomatı ''istenmeyen kişi'' ilan etmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle