GeriDünya Somalili korsanlar 20 milyon $ fidyede ısrarlı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Somalili korsanlar 20 milyon $ fidyede ısrarlı

Somalili korsanlar 20 milyon $ fidyede ısrarlı
refid:10030771 ilişkili resim dosyası

Somali açıklarında içinde 33 adet T-72 tipi tank ve askeri mühimmat bulunan Ukrayna gemisini rehin alan korsanların fiyat kıracağı yönündeki beklentiler fos çıktı.

Önce gemiyi serbest bırakmak için 35 milyon dolar isteyen, sonra taleplerini 20 milyon dolara çeken korsanların, bu işi 5 milyon dolara bitirmeye hazır oldukları iddiası yalanlandı.

Korsanlar ile mürettebat aileleriyle irtibatı sağlayan Kenya’daki Denizci Destek Programı’nın koordinatörü Andrew Mwangura önceki açıklamada, "Fidye talepleri 5 milyon dolara indi. Geminin Somali’de kalma süresi uzadıkça daha fazla insan işinin içine girecek ve çözümü zorlaşacaktır. Benim tavsiyem, köpekbalıkları gelmeden korsanlara istediklerini vermektir" demişti.

Korsanların sözcüsü olduğunu söyleyen Sugule Ali ise, AP ajansına, Sovyet yapımı 33 tankın da aralarında bulunduğu silah yüklü gemi için istedikleri fidyenin miktarını "kesinlikle indirmeyeceklerini" söyledi. Ali, gemiye müdahale girişimi ya da baskının "geri tepeceğini" savundu. Korsanların geçen perşembe gününden bu yana alıkoyduğu tank ve ağır silahlarla yüklü Ukrayna şilebi, Somali açıklarında yabancı savaş gemilerince kuşatılmış halde demirli bulunuyor. İçinde 20 kişilik mürettebatın bulunduğu geminin sahibi şirket ile korsanların görüşmelerinin sürdüğü bildiriliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle