GeriDünya Somali'de eş zamanlı 5 saldırı: 28 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Somali'de eş zamanlı 5 saldırı: 28 ölü

Somali'de bugün iki ayrı bölgede BM binası dahil bir dizi resmi tesisi hedef alan eş zamanlı 5 intihar saldırısında, Hargeisa'da 25, Bosasso'da 3 olmak üzere toplam 28 kişi hayatını kaybetti.

Görgü tanıkları, ayrılıkçı Somaliland bölgesinin başkenti Hargeisa'da BM Kalkınma Programının bulunduğu bina ile Etiyopya Konsolosluğu ve başkanlık sarayını hedef alan üç intihar saldırısında konsoloslukta 20, başkanlık makamında 3 ve BM binasında 2 ölü olduğunu açıkladı.

Somaliland bölge yönetim sözcüsü İsmail Adani de en az 19 kişinin öldüğünü, ölü sayısının daha da artabileceğini söyledi. Adani, saldırılarda Somaliland Başkanı Dahir Riyale Kahin'in sekreterinin öldüğünü ifade etti.

Bu arada BM sözcüsü Dawn Elizabeth Blalock, BM tesisine düzenlenen saldırıyı doğruladı, ancak ölü ve yaralılarla ilgili bilgilerin henüz kesinleşmediğine dikkati çekti.
İntihar eylemcileri, bugün ayrıca Somali'nin kuzeydeki Puntland bölgesindeki Bosasso'da iki istihbarat tesisini hedef almıştı.
Burada iki asker ile bir kadının hayatını kaybettiği belirtildi.
Bari Valisi Muse Gelli, 2 intihar eylemcisinin İstihbarat Servisine ait mekanlarda bomba yüklü araçları infilak ettirdiğini, her iki aracın da paramparça olduğunu söyledi.
Gelli, kesin can kaybı sayısıyla ilgili bir şey söylemek için henüz erken olduğunu, askerlerin tüm kamu binalarını koruma altına aldığını kaydetti.
İntihar saldırılarının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle