GeriDünya Somali, Sudan ve Yemen yeni hedef
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Somali, Sudan ve Yemen yeni hedef

İngiltere'de yayımlanan The Sunday Times Gazetesi, ABD'nin Afganistan'daki askeri operasyonu tamamladıktan sonra Yemen, Somali ve Sudan hedeflerine yöneleceğini iddia etti.

Gazete, Londra ve Washington'daki kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in yeni hedefler konusunda anlaşmaya vardıklarını yazdı.

Sözü edilen her 3 ülkede de harekatlar için hazırlıklar başlatıldığını, bu ülkelerin sınırları içindeki istihbarat görevlilerinin terör örgütü El Kaide ve Usame Bin Ladin bağlantıları hakkında istihbarat toplamaya hız verdikleri iddia edildi. The Sunday Times, bu konuda İngiliz dış istihbarat servisi MI6'nın önemli rol oynadığını savundu.

Gazete, CIA ve MI6'nın edindikleri bilgilerin, bu ülkelerdeki Ladin kampları ya da El Kaide'ye destek veren diğer terörist kamplara yönelik ‘nokta saldırılar’ düzenlenmesinde kullanılacağını belirterek, diğer bazı hedeflerle ilgili planlamanın ise henüz son şeklini almadığına işaret etti.

Bu üç ülkeden birindeki herhangi bir hedefin vurulmasının, ocak ayının ikinci yarısını bulacağını da belirten gazete, uzmanların bu zamana kadar Afganistan'daki harekatın son aşamasına geleceğini umduklarını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle