Dünya Haberleri

DÜNYA

  Somali açıklarında 4 gemiye daha saldırı

  A.A.
  03.10.2008 - 15:12 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Denizcilik Bürosu, Somali açıklarında aynı günde dört geminin korsanların saldırısına uğradığını, bu tür saldırıların bölgede "artık kritik bir seviyeye" ulaştığını bildirdi.

  Uluslararası Denizcilik Bürosunun Korsanlıkla Mücadele Merkezi Direktörü Noel Choong, 1 Ekimde korsanların mitralyözlü ve el bombalı saldırılarına uğrayan gemilerin kaçmayı başardığını belirterek, "Bu sadece bir günde ortaya konan en yüksek saldırı sayısı. Gemileri uyanık olmaya çağırıyoruz. Şu anda kritik seviyedeyiz" dedi.

  Birleşik Arap Emirlikleri bandıralı, 28 kişilik mürettebatı bulunan gemi, 1 Ekimde korsanların saldırısına uğrayan ilk gemi olurken, korsanlar bölgede denetim uçuşları yapan helikopterlerin yetişmesi üzerine kaçtı.

  Bu saldırının üzerinden bir saat geçmeden korsanlar bu kez kimyasal madde taşıyan bir Filipin gemisine saldırdı. Saldırganları bu kez bir savaş gemisi kaçırttı.

  Bundan bir süre sonra korsanların hedefi olan bir İtalyan tankeri de kaçmayı başarırken, 1 Ekimdeki son saldırı Tayvan'a ait bir konteyner taşıyıcısına düzenlendi. Geminin kaptanı basınçlı su sıktırarak korsanlardan kaçmayı başardı.

  Aden Körfezi ve Hint Okyanusu'nda Ocak 2008'den bu yana 60'tan fazla gemi Somalili korsanların saldırısına uğrarken, ağır silahlar taşıyan bir Ukrayna şilebi 25 Eylülden bu yana Somali açıklarında 20 milyon dolar fidye isteyen korsanların elinde bulunuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı