GeriDünya Solomon krizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Solomon krizi

Solomon krizi
refid:14551354 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, Washington’da bir yemekte anlattığı fıkrayla kriz yarattı. Jones, iki ülke ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde özür dilemek zorunda kaldı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones’un, düşünce kuruluşu Washington Enstitüsü’nde geçen çarşamba katıldığı bir akşam yemeğinde anlattığı Yahudi fıkrası basına sızınca iki ülke ilişkileri yine gerildi.  Fıkra, İran’ın nükleer programıyla ilgili gelişmelerin tartışıldığı ve genelde İsrail yanlısı isimlerin katıldığı yemekte alkışlar ve kahkahalarla karşılanmıştı. Ancak ABD’deki en güçlü İsrail yanlısı örgütlerden olan İftirayla ve İnkârla Mücadele Birliği (ADL), fıkrayı “uygunsuz” olarak niteledi.
Resmi tutanakta yok
Tepkiler üzerine Jones, Beyaz Saray’ın resmi tutanaklarından çıkarılan fıkra için özür diledi. Jones, dün yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Keşke konuşmama o doğaçlama fıkrayla başlamasaydım. Alınan herkesten özür dilerim. Bu fıkra yüzünden o gün vermek istediğim asıl mesaj da anlaşılmadı. Bu mesaj, ABD’nin İsrail’in güvenliğine kutsal bir önem atfetmekte olduğudur.”
Son dönemde Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim inşaatlarını durdurmayan Tel Aviv’e karşı sert çıkışlar yapan ABD Başkanı Barack Obama da, önceki gün İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşürken İsrail’in güvenliğine bağlılığını yineledi.

İşte o fıkra

Afganistan’ın güneyinde son zamanlarda neler olduğu hakkında bence doğru bilgi veren bir hikayeyi size anlatarak sahneyi hazırlamak istiyorum. Bir Taliban militanı çatışmanın ardından günlerce aç-susuz çölde yol almış. Sonunda küçük bir kulübe görmüş. İçinde Yahudi bir bakkal varmış. Su istediğinde bakkal ona “Üzgünüm ama su yok. Fakat istersen güzel kravatlarım var” demiş. Militan bütün Yahudilere küfredip çıkacakmış ki, bakkal, “Suyum yok ama seni affediyorum. Tepenin arkasında bir restoran var” demiş. Militan koşa koşa gitmiş. Bir saat sonra dükkana geri dönüp bakkala çıkışmış: “Restoranın sahibi olan kardeşin, kravatsız giremeyeceğimi söylüyor!”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle