Dünya Haberleri

DÜNYA

  Soljenitsin'den Putin'e taktik

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SOVYETLER Birliği'nin ve komünizmin yıkılmasıyla, Rusya'da hiçbir yönetici ve politikacının ‘Rus devleti hangi ideolojiyle yaşıyor?’ sorusuna yanıt verememesi, Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, milli ideoloji aramaya itti.

  Putin, bu yolda beklenmedik şekilde Nobel Ödülü sahibi, eski rejim karşıtı ünlü yazar Aleksander Soljenitsin'i arayarak, randevu istedi. Önceki gün Moskova yakınlarındaki Troitsa-Likova köyündeki Soljenitsin'in evine, eşi Ludmila ile birlikte gelen Putin, ünlü yazarla 3 saat görüştü.

  Soljenitsin'in, Sovyetler tarafından sınırdışı edilmesinin asıl nedeni yazdığı kitaplar değil, ‘Rusya’da nasıl reform yapılır' sorusuna yanıt araması ve rejim karşıtı propaganda yapması olmuştu.

  Putin'in, Rusya için bir takım köklü planlar hazırladığını hisseden kurnaz işadamlarından Boris Berezovski, ‘Putin, Rusya için Pinochet Şili’si modeli hazırlıyor. Bu planları hayata geçirmek için, Rusya'da tüm basını kendi kontrolü altına almak istiyor'' ifadesini kullanmıştı. Putin ise birkaç gün önce ‘‘Dünya, çok yakında Rusya'nın orman kanunlarının hüküm sürdüğü bir ülke olmadığını görecek' demişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı