Dünya Haberleri

DÜNYA

  Solcular zirvesi

  Hürriyet Haber
  02.03.2005 - 01:51 | Son Güncelleme:

  ABD, eski Sovyet Cumhuriyetleri ve Ortadoğu’ya özgürlük ve demokrasiyi yaymaya çalışırken Güney Amerika’yı solcu liderlere kaptırdı. Brezilya, Venezüella ve Arjantin’den sonra Uruguay’da da bir solcu lider, dün işbaşı yaptı. Chavez’den Lula’ya bütün solcu liderler törendeydi.

  URUGUAY’da 31 Ekim’de yapılan seçimlerde yaklaşık yüzde 50 oy alan tıp profesörü 65 yaşındaki Tabare Vazquez, dün yemin ederek göreve başladı. Sosyalist, komünist ve eski Tupamaro gerillalarının oluşturduğu Geniş Cephe’nin desteklediği Vazquez’in yemin törenine Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner ve diğer bölge ülke liderleri katıldı. Küba lideri Fidel Castro ise dizlerinden ameliyat olduğu için gidemedi.

  Yemin töreni ‘solcular zirvesi’ne dönüşürken Vazquez’in ilk icraatı, ülkenin neredeyse üçte birini oluşturan yoksullar için 100 milyon dolarlık acil yardım paketi açıklamak oldu. Vazquez, 2002 yılında Uruguay’ın insan hakları ihlalleri nedeniyle eleştirdiği ve ilişkilerin askıya alındığı Küba ile de diplomatik ilişkilere devam kararı aldı.

  5 milyon nüfuslu Uruguay bir zamanlar, ‘Güney Amerika’nın İsviçre’si’ kabul ediliyordu. Ancak 1990’lı yıllardaki yanlış yönetim ve ekonomik istikrarsızlık sonucu son iki yılda ekonomi yüzde 11 oranında küçüldü. Ülkenin üçte biri yoksulluk seviyesinin altına düştü. İşte bu durum nedeniyle Uruguaylılar 170 yıldan beri ülkeyi yöneten iki merkez partiye kırmızı kart gösterdi ve devlet liderliğini solculara bıraktı.

  ABD, Küba’yı tecrit edecekti kendisi tecrit oldu

  Uruguay’ın 170 yıllık tarihinde ilk kez solcu bir başkan seçmesiyle birlikte ABD’nin arka bahçesi olan Güney Amerika’daki 355 milyon kişinin dörtte üçü solcu bir lidere sahip ülkelerde yaşamaya başladı.

  Merkezi Washington’da bulunan ve ABD-Latin Amerika ilişkilerini takip eden Yarım Küre İlişkileri Konseyi’nin direktörü Larry Birns, ‘Bush Yönetimi’nin hedefi, bölgede Küba’yı izole etmekti. Ama sonunda kendisi izole oldu’ yorumunu yapıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı