GeriDünya Solana: Rumlar tarihi fırsatı tepti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Solana: Rumlar tarihi fırsatı tepti

Avrupa Birliği Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Kıbrıslı Rumların dünkü referandumda Annan planına "hayır" diyerek, tarihi bir fırsatı kaçırdığını söyledi.

Solana, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, "AB'nin, birleşik Kıbrıs'ın AB'de yer alabilmesi amacıyla adadaki sorunun çözümü için çalışmayı sürdüreceğini" belirtti. "Kıbrıslı Rumların, yıllardır uğraştıkları bir sorun için çözüm fırsatını kaçırdıklarını" ifade eden Solana, bu tercihten üzüntü duyduğunu kaydetti.

TÜRK TARAFININ CESARETİNE ÖVGÜ

Referandumda KKTC'den yüzde 65 oranında "evet" çıkmasından memnuniyet duyduğunu söyleyen Solana, "Kıbrıs Türklerinin cesur bir seçim yaptığını ve gelecek ile çözüme doğru açık bir pencere bıraktıklarını" ifade etti.

Solana, "BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Kıbrıs temsilcisi Alvaro De Soto'nun eşsiz çalışmasının şimdilik boşa gitmesinin üzücü olduğunu", Annan ve De Soto ile Kıbrıs konusunda ilerleme kaydedilmesi için temasta olacaklarını belirtti.

MICHEL: CİDDİ BİR AKSİLİK

Öte yandan Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Louis Michel, yaptığı yazılı açıklamada Rumların Annan planını reddetmelerini ciddi bir aksilik olarak nitelendirdi. "Bizim rüyamız, 1 Mayıs'ta birleşmiş Kıbrıs'ın AB'ye girmesiydi" diyen Michel açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

"Şimdi iyi veya kötü puanlar dağıtmaya başlamanın anlamı olacağını düşünmüyorum. Yapabileceğimiz tek şey, adanın birleşmesine Rumların hayır, Türklerin evet dediğini tespit etmektir. Bu tespiti dikkate almak durumundayız. Ancak daha da önemli tespit, iki toplumun bu müzakere sürecinde birbirine yakınlaştığıdır. Biz şimdi bu olumlu tespit temelinde yapıya devam etmeliyiz. Avrupalı meslektaşlarımla birlikte, adanın birleşmesi projesi üzerinde çalışmaya devam etmekte kararlıyım."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle