GeriDünya ‘Sokak’ bastırdı, Karman özgür kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Sokak’ bastırdı, Karman özgür kaldı

‘Sokak’ bastırdı, Karman özgür kaldı

Tunus benzeri gösterilerin bir haftadır devam ettiği Yemen’de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yönetimindeki hükümet, önceki gün tutukladığı gazeteci ve muhalif İslamcı İslah Partisi üyesi Tawakul Karman’ı serbest bıraktı.

İçişleri Bakanlığı, ailesinin, ‘rejim karşıtı gösterileri organize etmedi’ diye itiraz etmesi üzerine kadın gazetecinin salıverildiğini açıkladı. Bir haftadır devam eden kadın muhalifin tutuklanması ile şiddetlenen gösteriler dün de sürdü. Başkent Sanaa’da öğrencilerin başını çektiği gösterilerde polisin çok sayıda kişiyi tutukladığı belirtiliyor.
23 milyonluk ülkede halkın yüzde 40’ı günlük 2 dolar civarında bir gelirle yaşıyor. Fakirlik, işsizlik ve yer yer açlığın hüküm sürdüğü Yemen’de 30 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih üç cephede muhalifleri ile mücadele ediyor. Ülkenin güneyindeki Aden kenti merkezli bölgede ayrılıkçılar, kuzeyde El Kaide yanlısı Arap kabileler ve başkent Sanaa’da, Salih’in yönetimden ayrılmasını isteyen protestocular eylemlerine hız vermiş durumda.
Protestoların hedefindeki Devlet Başkanı Salih, özel kuvvetlerin başındaki oğlu Ahmed’e koltuğunu devredeceği iddialarını sert bir şekilde yalanladı. Yemen lideri askerlerin maaşına da zam yapacağını açıkladı. Gösterilerin başladığı günden bu yana halkı rahatlatacak ekonomik önlemler alan Salih, gelir vergisini düşürmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle