GeriDünya Soğuk rüzgarlar esiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soğuk rüzgarlar esiyor

Soğuk rüzgarlar esiyor
refid:3971528 ilişkili resim dosyası

Dünya basınında öne çıkan konulardan biri de Hamas'ın Türkiye ziyareti.

Fransız Le Monde gazetesinde yer alan bir haberde Hamas’ın Ankara ziyaretinin ardından İsrail ile Ankara arasında yaşanan gelişmeler ve karşılıklı açıklamaların bir özeti veriliyor. Gazete özellikle son 3 gündür Türk hükümeti her yolu deniyor ve kendini ve yapılan işi anlatmaya temize çıkmaya çalışıyor diye yazıyor.

 

Le Monde Türkiye’nin bu noktada bir arabulucu rolüne soyunduğunu ve Ortadoğu’da son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından her fırsatta bu konuda adımlar attığını belirtiyor. Gazete Recep Tayip Erdoğan’ın İspanya başbakanı Zapatero ile birlikte “Medeniyetler ittifakı” girişiminde bulunduğunu hatırlatırken ABD ve BM’nin de son günlerde Türkiye’den İran’ın nükleer programından vazgeçirilmesi konusunda da baskı yapmasını istedikleri belirtiliyor.

 

FINANCIAL TIMES'TA GAZİANTEP DEĞERLENDİRMESİ

 

Financial Times gazetesinin muhabirlerinden Vincent Boland iki ayrı yazıda detaylı bir biçimde Gaziantep izlenimlerini aktarıyor. Boland yazısında Gaziantep örneği üzerinden Türk ekonomisi ve iş dünyasına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Boland Gaziantep’te 1 milyona yakın kişinin yaşadığını bunların yaklaşık 150 bin kadarının Adana yolu üzerindeki fabrikalarda çalıştığına dikkat çekiyor. Bu fabrikalarda halıdan çikolataya kadar sayısız ürün üretildiğini belirten Boland yaklaşık 5 yıl önce ağır bir kriz yaşayan Türk ekonomisinin Gaziantep gibi girişimci şehirler sayesinde yeniden toparlandığını ifade ediyor.

 

Ancak Financial Times muhabiri yine de Gaziantep’te kişi başına düşen gelirin İstanbul’a kıyasla az olduğunu belirtiyor. Kriz döneminde yaşanan sıkıntılara ilişkin bazı işadamlarının görüşlerine de yer veren gazete Merinos gibi bölgenin önde gelen firmalarının yönetimleri ve çalışanlara sağladıkları imkanlar hakkında da bilgiler veriyor.

 

MLADİÇ BİLMECESİ

 

The International Herald Tribune gazetesinin bu sabahki manşet haberinde savaş suçlusu general Ratko Mladiç’in yerinin tespit edildiği ve kendisi ile teslim olması konusunda görüşmeler yapıldığı iddia ediliyor.

 

İddianın kaynağı ise Associated Press haber ajansına açıklama yapan bir güvenlik yetkilisi. Ancak gazete 1992-1995 yılları arasında Saraybosna ve Srebrenitsa’daki kuşatmalar sırasında 8 binden fazla Müslümanın katledilmesi emrini vermekle suçlanan Mladiç’in yakalandığı konusunda sürekli çelişkili açıklamalar yapıldığına da dikkat çekiyor. Bazı basın kuruluşlarının Mladiç’in yakalandığını duyurduğu Sırp hükümetinin ise bu haberi doğrulamadığı ifade ediliyor.

 

Gazete BM Savaş suçları savcısı Carla Del Ponte’nin de yaptığı açıklamada “Mladiç’in bulunması ile ilgili herhangi bir operasyon olduğuna dair bizim bir bilgimiz yok” diyor. Amerikan Dışişleri bakanlığı sözcüsü Adam Ereli de günlük basın toplantısı sırasında kendisine yöneltilen bir soru üzerine Mladiç’in hala kaçak olduğunu ve yakalanmadığını belirtiyor. International Herald Tribune, Mladiç’in teslim olması ya da yakalanması durumunda uluslararası savaş suçları mahkemesinin ölüm cezası vermesi söz konusu olmadığıdan ömür boyu ağır hapis cezasına çarptırılacağını yazıyor.

 

NECEF'E UZAKTAN MAKYAJ

 

Necef’in yeniden yapılandırılması ile ilgili ihaleyi İngiliz Llewellyn Davies firması kazandı. Ancak The Guardian gazetesinde yer alan habere göre 1.6 milyon dolarlık ihaleyi kazanan firmanın mimarları Necef’e hiç gitmeyecek ve çalışmaları Londra’dan yönetecekler. Bunun nedeni ise; Irak’taki güvenlik sorunu. Firma yetkililerinden Martin Crookston“Çalışma alanını gidip görmeden iş yapmak daha önce görülmüş bir durum değil. Normal olarak gidip alanı ziyaret etmek her santimetresini incelemek istersiniz ama güvenlik sorunu nedeniyle bölgeye gitmiyoruz” diyor. Mimarlar ekibinin bölgenin havadan çekilmiş fotoğraflarına bakarak çalışmalar yapacağı işin inşaat aşamasının ise Iraklı bir inşaat firması tarafından yürütüleceği belirtiliyor. Firma yetkilisi Crookston “Bu inşaat firmasında çalışanlar bizim gözlerimiz ve kulaklarımız olacaklar onlarla daha güvenli olan Kuzey Irak’taki bir bölgede bir araya gelip görüşmeler yapabiliriz”açıklamasını yapıyor.

 

YAHUDİ SOYKIRIMINI REDDEDEN BATILILAR İRAN İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE

 

İsrail’de yayımlanan Ha’aretz gazetesinde yer alan bir haberde İran ve bazı batı ülkelerinde Yahudi soykırımını reddedenlerin konferans düzenleme hazırlığında oldukları belirtiliyor. Gazete İran tarafından başlatılan Yahudi soykırımı ile ilgili tartışmaların arkasında da batılı ülkelerde soykırımı reddedenler olduğunu iddia ediyor. Bir internet sitesinde İran yönetiminin bu gruplar ile fikir alışverişinde olduğunu gösteren belgeler yayımlandığı ifade ediliyor. Ha’aretz 15 Ocak’ta Tahran yönetiminin Yahudi soykırımı konusunda bilimsel bir toplantı düzenlenmesi çağrısı yaptığını hatırlatıyor ve ekliyor internet sitesinde yayımlanan yazışmalara göre Fransız Profesör Robert Faurisson bu çağrıdan bir ay önce İran’dan bir davet mektubu alıyor. Profesör Faurisson Yahudi soykırımının olmadığı tezini savunuyor. Gazete Fransız profesöre gönderilen mektupta, İran yönetiminin Yahudi soykırımına karşı bir konferans düzenlenmesi konusunda kendisi ile işbirliği yapmak istediğinin anlatıldığını iddia ediyor. Faurisson ise İran’a yazdığı mektupta konferans düzenlemenin pratikte pek mümkün olmadığını çünkü bu konferansa katılması gereken meslektaşlarının ya hapiste ya da sürgünde olduğunu söylüyor. Fransız bilim adamı mektubunda İran cumhurbaşkanı Ahmedinecad’tan Batılı ülkelere hapiste olan meslektaşlarının serbest bırakılması çağrısı yapmasını rica ediyor.

 

GUANTANAMO'DA AÇLIK GREVİ YAPANLARA ZORLA YEMEK YEDİRME İDDİASI DOĞRULANDI

 

The New York Times gazetesi bir süre önce Guantanamo üssünde bulunan tutuklulardan açlık grevi yapanlara zorla yemek yedirildiği iddialarını yayımlamıştı. Gazete de bu sabah yer alan bir haberde bu iddiaların Guantanamo’da görevli bir komutan tarafından da doğrulandığı belirtiliyor. Guantanamo’da görevli komutan Bantz J. Craddock yaptığı açıklamada üste bulunan askerlerin tutuklulara zorla yemek yedirdiklerini söylüyor. Guantanamo’da bulunan ve açlık grevi yapan tutukluların yediklerini çıkarmalarını engelleyen sandalyelere oturdukları ve burunlarından sokulan hortumlar ile zorla beslendikleri iddia edilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle