GeriDünya Soğuk atmosferde Atina ziyareti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soğuk atmosferde Atina ziyareti

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kıbrıs konusunda yaptığı sert açıklamanın yarattığı gergin ortamda bu akşam Atina'ya çalışma ziyaretine gidiyor.

Cem ile Yunanlı meslektaşı Yorgo Papandreu'nun yarın sabah yapacağı görüşmenin soğuk bir atmosferde geçmesi bekleniyor. Papandreu'nun ‘‘Türkiye ya Kıbrıs'ın AB üyeliği sürecine katkıda bulunur, ya da seyirci kalır’’ şeklindeki sözleri de Cem'i kızdırdı. Diplomatik kulislerde Cem'in Atina ziyareti sırasında bu sözlere karşılık vereceği sıkça konuşulmaya başlandı. Hürriyet'e bilgi veren bir kaynak, ‘‘Kıbrıs ciddi şekilde masaya yatırıldığında Cem ve Papandreu açısından da ülkelerinin menfaatleri elbette ön plana çıkacaktır’’ dedi.

SEZER DE KATILDI

Cem'in AB'ye ‘‘Ya biz ya Rumlar’’ diye rest çekmesinin ardından alevlenen tartışmalara Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de katıldı. Sezer, toplumlararası görüşmelere başlanabilmesi için ortak zemin yaratılması gerektiğini söyledi ve ‘‘BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilcisinin ortak zemini yaratacağına ilişkin inancımızı koruyoruz’’ dedi. BM Genel Sekreteri Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto dün Ankara'da Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Müsteşar Uğur Ziyal ile görüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle