Dünya Haberleri

DÜNYA

  Slovakya'da domuz gribinden ilk ölüm

  A.A.
  03.11.2009 - 18:25 | Son Güncelleme:

  Slovakya'da domuz gribinden bir kadının öldüğü, bunun ülkede görülen ilk ölüm vakası olduğu bildirildi.

  Yetkililer, kronik bir rahatsızlığı bulunan ve virüsü kapan kadının, geçen cuma günü hastaneye kaldırıldığını ve durumunun dün doktorlar tarafından "ciddi" olarak değerlendirildiğini belirtti.

  Bu arada Macaristan, domuz gribine dördüncü kurbanını bugün verdi.

  Macaristan Sağlık Bakanı Tamas Szekely, Macaristan'ın Szolnok kentinde 15 yaşındaki bir çocuğun yaşamını yitirdiğini açıkladı.
  Son günlerde hızla tırmanan H1N1 virüsüne karşı aşılamanın hız kazandığını kaydeden Szekely, iki hafta içinde 4 milyon aşının piyasaya sürüleceğini, 20 bin aşının ise Ukrayna'ya bedelsiz olarak verileceğini açıkladı.

  UKRAYNA'DAKİ GRİP SALGINI

  Öte yandan Ukrayna'daki grip salgınından sonra, Slovakya ve Rusya'nın, salgının domuz gribi olabileceği endişesiyle Ukrayna ile olan sınırlarında önlemleri artırdığı bildirildi.

  Ukrayna'nın batı sınırındaki Slovakya, hastalığın ülkeye yayılmasını önlemek için beş sınır geçişinden ikisini kapattığını bildirdi.

  Rusya Sağlık Bakanlığı da Ukrayna sınırından gelen herkesin muayene edileceğini, ciddi hastalık belirtisi gösteren kişilerin karantinaya alınacağını açıkladı.
  Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko, geçen hafta ülkenin batısında başlayan grip salgınınından ölenlerin sayısının 71'e yükseldiğini söyledi.

  Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Gregory Hartl ise, Ukrayna'daki domuz gribi vakalarından sadece birinin ölümle sonuçlandığının doğrulanmasına rağmen, hükümetin bu hafta tüm okulları kapatabileceğini ifade etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı