GeriDünya Slobo Blair'i öldürtecekti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Slobo Blair'i öldürtecekti


Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanmak üzere Lahey'e teslim edilen Yugoslavya eski devlet başkanı Slobodan Miloseviç'in, iki yıl önce İngiltere Başbakanı Tony Blair'i öldürme emri verdiği ortaya çıktı.

Yugoslavya Genelkurmay Başkanı General Nebojsa Pavkoviç, 1999 yılında Makedonya'daki mültecileri ziyaret eden İngiltere Başbakanı Tony Blair'i, bu ziyaret sırasında öldürme emri aldığını açıkladı. Pavkoviç, isim vermeden ‘bu emir zirveden gelmişti’ dedi. Gözlemcilere göre zirvedeki kişi hiç kuşkusuz Slobodan Miloseviç.

General Pavkoviç, The Sunday Times gazetesine yaptığı açıklamada, ‘3 Mayıs 1999’da Üsküp'te Petroveç Havaalanı'nda Tony Blair'in Puma marka helikopterini imha etmeye hazırdım. Bu emir (zirveden) gelmişti' dedi.

Pavkoviç, daha sonra, o anda havaalanında bulunan sivil halktan da ölenler olabileceği ve Makedonya'nın desteğini kaybedecekleri endişesiyle, ayrıca savaş suçlusu olarak görülmekten korktuğu için bu suikasti yapmaktan vazgeçtiğini belirtti.

Siyasi gözlemciler, Pavkoviç'in emir aldığı kişinin, hiç kuşkusuz dönemin Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç olduğunu belirtiyorlar.

Miloseviç'in eşi Mira Markoviç'in bir kuziniyle evli bulunan general, Blair'e yapılması planlanan saldırı için ‘Orkan’ (Kasırga) adı verilen silah sistemini kullanacaklarını söyledi. 288 bombayı aynı anda fırlatabilen çoklu bir roketatar sistemi olan ‘Orkan’, Yugoslavya'nın 1980'li yıllarda Saddam Hüseyin ile birlikte geliştirdikleri ortak bir proje. Kosova'da Arnavutlara karşı kullanılan ‘Orkan’ın roketleri saniyede 1200 metre hızla gidiyor.

Helikopter havaya uçurulmuş olsaydı, Blair'le birlikte bulunan dönemin İngiliz Genelkurmay Başkanı Sir Charles Guthrie ve başbakanın basın sözcüsü Alastair Campbell de aynı suikastte öleceklerdi.

Pavkoviç, ‘Suikastı gerçekleştirme olanağımız vardı ve Blair’i havaalanına geldiğinde öldürmek için siyasi karar verilmişti. İstihbarat kaynaklarımız geleceği saati bize tam olarak bildirmişti' dedi.

200 bin kişilik Sırp ordusunun başında bulunan General Pavkoviç, ‘Miloseviç - Yükselişi ve Düşüşü’ adlı bir kitap hazırlayan Dejan Lukiç ve Pero Simiç adlı iki gazetecinin sorularını yanıtlarken bu korkunç gerçeği itiraf etti.

Ancak Pavkoviç, sivillerin zarar göreceği, Slav müttefikleri Makedonya'nın desteğini kaybedecekleri ve savaş suçlusu ilan edileceği endişesiyle, suikasti gerçekleştirmekten son anda vaz geçtiğini açıkladı.

Hillary de hedef olabilirdi

General Nebojsa Pavkoviç, Hillary Clinton'ın da Makedonya ziyareti sırasında hayatını tehlikeye attığını ifade etti. Pavkoviç, ‘Blair’den birkaç gün sonra göçmenleri ziyarete gelen dönemin Amerikan first lady'si Hillary Clinton'ı öldürerek NATO'dan intikam alınabilirdi' dedi.

Miloseviç NATO'yu suçlayacak

ULUSLARARASI Savaş Suçları Mahkemesi (USSM) tarafından yargılanacak olan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in, mahkemede yapacağı bazı açıklamalarla İngilizleri ‘utandırmaya’ hazırlandığı bildirildi. Avukatlarına göre, Sırp lider, gizli anlaşmalarla rejimine destek olan İngiliz dışişleri bakanlarının adlarını açıklayacak. Yugoslavya'da yaşanan kanlı bölünme sırasında Amerikan ve İngiliz siyasetinin oynadığı stratejik rolü ortaya koymaya çalışarak yakayı kurtarmaya çalışacak. Avukatları aracılığıyla yapacağı bu suçlamalarda, ABD ve İngiltere'yi, bugün tartışılan pek çok eylemine ‘yeşil ışık’ yakmakla suçlayacağı belirtilen Miloşeviç'in, ‘Asıl suçlu NATO’dur' tezini savunacağı söyleniyor.

Yargılamaya karşı çıkıyor

LAHEY'de USSM cezaevine konulduktan sonra ilk kez konuşan Slobodan Miloseviç, ‘siyasi’ bir yargılanmayı kabul etmediğini söyledi. Kendisini savunacak avukatlar ekibinden birinin yaptığı açıklamaya göre Sırp kasabı bu cüretkar sözleri karısı Mira Markoviç'e söyledi. Miloseviç'in karısına, ‘Bu mahkeme siyasi etki altında yapılacak. Böyle bir mahkemede yargılanmayı kabul edemem’ dediği öğrenildi. Yarın ilk sorgusu yapılacak olan Miloseviç'in ayrıca, kendisine yöneltilen tüm savaş suçlamalarını da reddedeceğini söyleyeceği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle