GeriDünya Skandal evlilik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Skandal evlilik

Skandal evlilik

Amerikan istihbarat kuruluşu Federal Soruşturma Bürosu’nda (FBI) tercüman olan bir çalışanın, izlemekle görevli olduğu üst düzey DEAŞ militanı ile 2014 yılında Suriye’de evlendiği ortaya çıktı. Daniela Greene adlı kadın döndüğünde yargılanıp iki yıl hapis cezasına çarptırılmış.

AMERİKAN CNN International’ın mahkeme kayıtları belgeleyerek ortaya çıkardığı skandal, ülkede büyük ses getirdi. Skandalın kahramanı, 2011 yılında FBI’da tercüman olarak çalışmaya başlayan 38 yaşındaki Daniela Greene. Çekya’da doğan, Almanya’da büyüyen Greene, genç yaşta ABD’li bir askerle evlenerek bu ülkeye yerleşti. Cameron Üniversitesi’nde öğrenim gören, burada onur listesine giren Greene, 2011’de çok iyi derecede bildiği Almancası sayesinde FBI’da tercüman olarak iş buldu. Greene “güvenilir” bir elemandı. FBI’ın Detroit ofisinde 2014’te mahkeme belgelerinde “Individual A” (Şahıs A) olarak adlandırılan Alman, DEAŞ’lı Denis Cuspert ile ilgili soruşturmayı yapmakla görevlendirildi. Greene’in işinin bir parçası, DEAŞ’lı militanın ele geçirilen internet hesaplarını ve telefon konuşmalarını izlemekti. Cuspert’ın Skype uygulamasındaki numaralarından birine de sadece onun erişimi vardı. Greene bu yolla teröristle görüştü. 

SONRA PİŞMAN OLMUŞ
Haziran 2014’te ise Greene, FBI’a Almanya’da ailesini ziyaret etmek istediğini söyledi. Ancak Greene, 23 Haziran’da İstanbul’a uçtu. Daha sonra Suriye sınırındaki Gaziantep’e gitti. Buradan Suriye’ye geçerek Cuspert’la bir araya geldi. Greene, ABD’li bir askerle evli olmasına rağmen Cuspert’la Suriye’de evlendi. Ancak ‘balayı’ erken bitti. Greene, ABD’den henüz kimliği açıklanmayan bir kişiye 8 Temmuz’da attığı bir e-postada “hata yaptığını ve pişman olduğunu” söyledi. Başka bir e-postada ise Greene, ABD’ye döndüğünde tutuklanabileceğini ifade etti.

İKİ YIL HAPİS CEZASI
Ağustos 2014’te ise Greene, beş hafta kaldığı Suriye’den kaçmayı başararak ABD’ye döndü. Almanya’ya diye Türkiye’ye giderek FBI’a yalan söylediği ve DEAŞ’lı eşini “Seni soruşturuyorlar” diyerek uyardığı ortaya çıkan Greene, ülkeye döner dönmez 8 Ağustos’ta tutuklandı. FBI’ın Greene’in “gizli işlerinden” ne zaman haberdar olduğu ise bilinmiyor. Federal mahkemede yargılanan Greene, Aralık 2014’te iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu dönemde mahkemeyle işbirliği yapan Greene hakkındaki dosya, 17 Nisan 2015’e dek gizli tutuldu. Greene hakkındaki kararın verilmesinden bir ay sonra dönemin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, konuyla ilgili bilgilendirildi. Ağustos 2016’da iki yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılan Greene, şu an ABD’de bir otelde çalışıyor. Greene, “Sizinle konuşursam ailemin hayatı tehlikeye girer” diyerek CNN’e konuşmayı reddetti.

Skandal evlilikKİM BU TERÖRİST DAMAT
FBI çalışanın evlendiği DEAŞ’lı terörist, Almanya’da “Deso Dogg” adıyla tanınan eski bir rap’çi. Cuspert, ölümden döndüğü trafik kazası sonrası 2010’da müziği bırakmış, Müslüman olmuştu. Bir yıl sonra Cuspert, bir şarkıda, öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’e övgüler yağdırmış, ayrıca DEAŞ lideri Ebu Bekir El Bağdadi’ye biat ettiğini açıklamıştı. 2013’te gittiği Suriye’de “Ebu Talha el-Almani” adını alan Cuspert’ı ABD Dışişleri Bakanlığı “terörist listesi”ne almıştı. 2015’te Cuspert’ın hava saldırısında öldüğünü duyuran Pentagon, 9 ay sonra Cuspert’ın yaşıyor olabileceğini açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle