Dünya Haberleri

DÜNYA

  Skandal Cheney’ye dayandı

  Hürriyet Haber
  26.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CIA ajanının adının açıklanmasıyla ilgili skandal dün ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’ye kadar uzandı. Yasak olduğu halde gazetecilere ismi sızdıran kişilerden olduğu sanılan Lewis Libby’nin CIA ajanının kimliğini patronu Dick Cheney’den öğrendiği iddia edildi.

  ABD’yi sarsan, gizli bir CIA ajanının kimliğinin yasadışı şekilde medyaya sızdırılması skandalı, Başkan Yardımcısı Dick Cheney’e dayandı. Skandal ile ilgili soruşturmada gazetecilerin haber kaynağı olan Lewis Libby’nin, CIA ajanının kimliğini, bizzat patronu Cheney’den öğrendiği ortaya çıktı.

  Amerikan New York Times gazetesi, Cheney’nin başdanışmanı Libby’nin, CIA ajanının adını, medyaya sızdırılmadan haftalar öncesinden bildiğini yazdı. Cheney ile Libby arasında 2003 yılı Temmuz ayı içinde yapılan konuşmaların tutanakları, skandala Cheney’nin de karıştığının önemli kanıtı olarak göze çarpıyor.

  YALAN SÖYLEMİŞ

  Libby’nin, Büyük Jüri’ye verdiği ifadesinde, CIA ajanı Valerie Plame’in adını gazetecilerden duyduğunu söylemişti. Böylece, Libby’nin patronunu korumak için Büyük Jüri’ye yalan ifade verdiği de ortaya çıkmış oldu.

  Libby’nin konuşmalarının tutanaklarına göre, Başkan Yardımcısı Cheney de, Plame’in adını, o dönemde CIA Başkanı olan George Tenet’ten öğrendi.

  Skandalı yaklaşık iki yıldır soruşturan özel savcı Patrick Fitzgerald’ın, dava dosyasını tamamlamak üzere olduğu belirtiliyor. Gazeteye göre Fitzgerald, hazırladığı dosyada Başkan George Bush’un başdanışmanı ve aynı zamanda ‘beyni’ olarak tanınan Karl Rove ile Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin başdanışmanı Lewis Libby’yi suçluyor.

  Özel savcı Fitzgerald, Rove ve Libby hakkında dava açılıp açılmayacağına, bu hafta içinde karar verecek. Rove ile Libby veya iki yetkiliden biri hakkında gizli ajanın kimliğinin gazetecilere sızdırılması, yalan ifade verme veya adaleti engelleme suçlarından dava açılabilecek. Özel savcı tarafından resmen suçlanmaları durumunda da, Rove ve Libby’nin, yönetimden ayrılmaları öngörülüyor.

  Sorularla Skandal

  Olay nasıl gelişti?

  2002 yılında Irak lideri Saddam Hüseyin’in, Nijer üzerinden nükleer silah elde etmeye çalıştığını düşünen ABD yönetimi, elçi Joseph Wilson’ı, durumu soruşturmak üzere bu ülkeye gönderdi.

  Wilson hangi sonuca ulaştı?

  Bush yönetiminin Irak savaşının gerekçelerinden biri olarak kullandığı bu iddianın aslının olmadığını belirleyen Wilson, bu durumu ABD medyasına açıklayınca, Beyaz Saray çok zor durumda kalmıştı.

  ABD’nin tepkisi ne oldu

  Bunun üzerine bazı Beyaz Saray yetkilileri, Wilson’dan intikam almak için eski büyükelçinin CIA bünyesinde gizli bir ajan olarak çalışan eşi Valerie Plame’in kimliğini, gazetelere sızdırmıştı. ABD yasalarına göre, gizli casusların kimliğinin kamuya açıklanması suç sayılıyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı