GeriDünya Skandal bakana Sarko desteği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Skandal bakana Sarko desteği

Skandal bakana Sarko desteği
refid:15156996 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, ismi “L’Oreal skandalına“ karışan bakanı Eric Woerth’ü destekledi: “Ona tamamıyla ve bütünüyle güveniyorum.”

FRANSA’yı sarsan L’Oreal skandalı büyüyor. Hükümetin bir numaralı gündem maddesi olan emeklilik reformunun başında bulunan Çalışma Bakanı Eric Woerth aleyhine iddialar derinleşirken, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kanada’daki G-8 zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında ilk kez konuya ilişkin yorum yaptı. Sarkozy, “Eric Woerth’e güvenim sürüyor mu? Evet, tamamıyla ve bütünüyle güveniyorum. Eğer bana bu soruyu yarın yine sorarsanız yanıtım yine aynı olacaktır” dedi. Sarkozy ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği UMP’li politikacılar Woerth’ün arkasında duruyor.

Skandal, UMP’yi destekleyen kozmetik devi L’Oreal’in sahibi Liliane Bettencourt’un tek kızı ve mirasçısı olan Françoise Betencourt-Meyers’in, fotoğraf sanatçısı François Marie Banier aleyhinde açtığı dava ile ortaya çıkmıştı. Meyers, Banier’in yaşlı bir kadının zayıflığından faydalanarak kendisine 1 milyar Euro bağışlamasını sağlamakla suçluyor. Dava 1 Temmuz’da başlayacak. Bütçe Bakanı François Baroin, vergi dairesine bildirimde bulunulmamış gelirle ilgili iddiaların inceleneceğini açıkladı.

Haberi vardı

Meyers, annesinin baş hizmetlisi tarafından kaydedilen telefon görüşmelerinin yer aldığı 28 CD’yi mahkemeye sundu. Bettencourt’un servetini yöneten Patrice de Maistre’le telefon görüşmelerinin yer aldığı kayıtlara dayandırılan iddialar özetle şöyle:

Dönemin Bütçe Bakanı Eric Woerth, karısı Florence’ı yanında işe alması için De Maistre’e baskı yaptı. Karısı işe alınınca, De Maistre’ye devlet onur nişanı verdi.

İsviçre’de gizli hesapları bulunan 16 milyar euro’luk servet sahibi Bettencourt, Seyşeller’deki adanın vergisini ödemedi. Betten-court’un mali işlerini yönetenler arasında, Florence Woerth da vardı.

Vergi kaçakçılığından Bakan Woerth de haberdardı. Bu durum, savcılığın o dönemde Woerth’ün bakanlığına gönderdiği belgelerle kanıtlandı.

Yolsuzluk şampiyonları

Emeklilik yaşını 60’dan 62’ye çıkaran yasa tasarısını protesto eden Fransızlar, “Woerth ve Sarkozy, ha gayret, Fransa’yı yakında dünya yolsuzluk şampiyonu yapacaksınız” yazan pankart açtılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle