Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sızıntı açıklanandan fazla

  A.A.
  18.07.2007 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Japonya'daki depremde meydane gelen nükleer sızıntının açıklanandan en az yüzde 50 daha fazla olduğu bildirildi.

  Depremde yollar çöktü, evler yıkıldı/Foto-galeri

  Japonya'da önceki gün meydana gelen 6.8'lik depremde zarar gören nükleer santraldaki radyoaktif sıvı sızıntısının açıklanandan yüzde 50 oranında fazla olduğu belirlendi. Tesisi işleten firmadan yapılan açıklamada, Japon denizine sızan radyoaktif sıvı seviyesinin halen alarm seviyesinin altında olduğu belirtildi.

  Depremden sonra, dünyanın en büyük nükleer santrali olan Kashiwazaki Kariwa'da 50 arıza ve sorun tespit edildiği açıklanmış, sorunların çevreye ve insan sağlığına yönelik herhangi bir tehdit oluşturmadığı ifade edilmişti. Açıklamada ayrıca, depremden sonra bir tahliye bacasından atmosfere küçük miktarda radyoaktif kobalt-60 ve krom-51 sızıntısı olduğu da belirtilmişti.

  Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi sözcüsü Tsutomu Uehara, gazetecilere  yaptığı açıklamada, nükleer santrali teftiş eden uzmanların, depodaki  içinde düşük yoğunluklu nükleer atık bulunan 400 varilin devrildiğini ve  40'ının kapağının açıldığını tespit ettiklerini belirtti. Uehara,  nükleer tesisin dışında radyasyon sızıntısı olmadığını kaydetti. Yetkililerin daha önce yaptıkları açıklamalarda, devrilen varillerin  sayısının 100 olduğu, az sayıda varilin açıldığı belirtilmişti.

  Yetkililerin ilk  açıklamaları, radyoaktif sızıntı tehlikesi olmadığı yönündeydi. Daha  sonra yapılan tespitlerde, bir miktar radyasyonlu suyun denize karıştığı  ve başka tehlikeli sorunlar olduğu saptandı.

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, santrali işleten Tokyo Elektrik  Enerjisi Şirketini, deprem riskini yeterince gözetmedikleri gerekçesiyle  eleştiriyor. Nükleer santral, güvenlik nedeniyle belirsiz bir süre kapatıldı.

  Öte yandan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradei, santraldeki incelemelere katkıda bulunmaya hazır olduklarını ve durumla ilgili araştırmada şeffaf davranılması çağrısında bulundu.

  Japonya'nın kuzeyinde meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremde 70'li ve 80'li yaşlarında 9 kişi öldü, 47 kişi yaralandı, bir kişi ise hala kayıp. 13 bin kişi de sığınaklarda yaşıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı