GeriDünya Sizinki gibi ordumuz olsa bu hale gelmezdik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sizinki gibi ordumuz olsa bu hale gelmezdik

Afganistan'ın geçici Başbakanı Karzai, Japonya'daki görüşmelerde Devlet Bakanı Gaydalı'ya övgü yağdırdı. Karzai, Gaydalı'ya, ‘‘Sizinki kadar güçlü bir ordumuz olsaydı, bunlar hiç başımıza gelmezdi’’ dedi.

Tokyo'da yapılan Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili konferansa katılan Devlet Bakanı Edip Safder Gaydalı, Afgan Başbakanı Hamid Karzai ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

Geçici yönetimin Türkiye'den beklentilerinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Gaydalı, Karzai'nin ülkedeki güvenlik güçlerinin yeniden yapılandırılması konusu görüşülürken, ‘‘Sizinki kadar güçlü bir ordumuz olsaydı, bunlar hiç başımıza gelmezdi’’ dediğini belirtti. Gaydalı, ‘‘Karzai'nin Türklere bakışı çok kardeşçe’’ diye konuştu.

Uluslararası konferansın sonuç bildirgesinin oybirliğiyle kabul edilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirten Gaydalı, ‘‘Yardımlar en kısa zamanda hayata geçirilmelidir’’ dedi.

Afgan halkının sağlık, eğitim, uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı gibi önemli sorunları bulunduğuna dikkat çeken Gaydalı, dünya devletlerinin bu ülkeye yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti. Konferansa katılan ülkeler, Afganistan’a bu yıl içinde 1.8 milyar dolar, 5 yıl içinde de toplam 4.5 milyar dolar verilmesini kararlaştırdı.

Karzai’den mektup

Hamid Karzai, Ecevit'in kendisine daha önce yazdığı mektuba yanıt verdi. Karzai, Türkiye'nin terörizmle mücadelede ve Afganistan'ın yeniden yapılanmasında kendisine ve geçici hükümete destek vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türk-Afgan halklarının her zaman dost ve kardeş olduklarını, bu ilişkinin ebediyete kadar süreceğinden hiçbir şüphesi olmadığını vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle