GeriDünya Size minnettarız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Size minnettarız

Bugünkü Ankara ziyareti öncesi Hürriyet’e konuşan Makedonya Başbakanı Buchkovski, ‘Bizi hemen tanıyan ve NATO’da destek veren Türkiye’ye minnettarız’ dedi. Buchkovski, siyasi düzeydeki iyi ilişkilerin ekonomiye yansımasını istedi.

MAKEDONYALILAR, ekonomilerini düzelttikleri zaman Balkanlar’ın İsviçre’si olacaklarına inanıyorlar. ‘Biz yoksuluz. Şimdilik tek eksiğimiz bu. Bir para gelse burası İsviçre olur’ sözlerini çok sık duyduk Üsküp’te. Makedonya Başbakanı Vlado Buchkovski de, bugün Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaretin ilk gününde AKP hükümetinden, Türk işadamlarını Makedonya’ya yatırım yapmaları için teşvik etmesini isteyecek.

AKLIMIZDAN ÇIKMAZ

Koç Holding’in Üsküp’te Ramstore açma kararının Türk işadamlarını cesaretlendireceği umudunu taşıyan Buchkovski, ‘Türkiye’nin bağımsızlığımızı hemen tanımasını, NATO’ya üyeliğimiz için gösterdiği çabayı ve tüm resmi belgelerde anayasal ismimizi tanımasını aklımızdan çıkartamayız. Bütün bunlar nedeniyle biz Türkiye’ye minnettarız’ dedi. Buchkovski, Üsküp’te kendisiyle görüşen Yazı İşleri Müdürümüz Tufan Türenç ve yazarımız Ferai Tınç’ın sorularını yanıtlarken bu ziyarete çok önem vermesinin nedenlerini de anlattı.

SIRA YATIRIMDA

Türkiye’ye başbakan olarak ilk ziyaretinizden ne bekliyorsunuz? Hangi somut sonuçlarla dönmek istiyorsunuz?

Ziyaretin amacı iki ülke arasında ekonomik ilişkileri yoğunlaştırmak. Koç’un Ramstore ile Makedonya’ya girmesinden sonra Türk işadamlarını daha yoğun bir şekilde Makedonya’ya bekliyoruz. Geleneksel olarak siyasi düzeyde iyi olan ilişkilerin ekonomiye de yansımasını istiyoruz. 2001 anayasasıyla buradaki Türk azınlığın yapıcı unsur olmasından sonra, iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomiye de yansımasını ve ivme kazanmasını istiyoruz.

GÜVENLİK SÖZÜ

Yatırım bekliyorsunuz; ama büyük sermaye Makedonya’da yeterli güven ortamını bulamamaktan şikáyetçi. Siyasal çerçevenin hazır olmaması ve rüşvet korkularını nasıl gidereceksiniz?

2004 Aralık’ında kurulan yeni hükümet, güvenli iş ortamının yaratılması için büyük çaba harcıyor. Bu çabamızı yarın İstanbul’da işadamlarına anlatacağız. Rüşvetle mücadele ise her günkü faaliyetlerimizin bir parçası. Bu mücadele daha iyi iş ortamının yaratılmasını sağlayacak. Serbest ticaret ve sanayi bölgelerinin oluşturulması için özel programlarımız var. Fakat bizim için öncelik taşıyan altyapı projeleridir. Çünkü Makedonya stratejik açıdan çok önemli bölge, büyük Avrupa koridorlarının kesiştiği bir yer.

Yunanistan adımızı tanımıyor ama yatırım şampiyonu

Yunanistan’la ilişkiler ne boyutta?

Çok iyi ekonomik ilişkilerimiz var. Yunanistan, Makedonya’da en büyük yatırımcı konumunda. Ama isim sorunu var. BM Güvenlik Kurulu’nda bu konuda görüşmeler devam ediyor. Fakat görünürde çabuk bir çözüm yok.

Neden Makedonya adına karşı çıkıyorlar?

Eski bir sorun. Yunanistan, ismin özgünlüğüne aday. Biz onların duygularına saygı göstererek problemin halledilmesi için taviz vermek istiyoruz. Biz, BM ülkeleri için Makedonya Cumhuriyeti olalım. Bu arada BM’nin 104 ülkesi bizi anayasal ismimizle tanıyor. Bunlar arasında Güvenlik Konseyi daimi üyeleri Rusya Federasyonu, Çin ve ABD var. Bizim Yunanistan’a vereceğimiz taviz şu: Yunanistan bizi istediği isimle tanısın.

Türkiye benim ikinci evim

SİYASETE
atılmadan önce Makedonya hentbol takımının bir numaralı kalecisi olan Vlado Buchkovski, Yazı İşleri Müdürümüz Tufan Türenç ve yazarımız Ferai Tınç’ı Üsküp’teki makamında kabul etti. Bugünkü Türkiye ziyaretinin ilk olmadığını belirten Buchkovski, ‘Önceki hükümetin savunma bakanı olarak iki kez Türkiye’yi resmen ziyaret ettim. Turist olarak çok geldim. İstanbul’a, Ankara’ya, Çeşme’ye gittim’ dedi. Buchkovski, ‘Türk halkına göndermek istediğiniz bir mesaj var mı?’ sorusunu şöyle yanıtladı:

Türk halkı, Makedonya’nın büyük dostu olduğunu ispat etti. Çok ünlü Türk siyasetçi ve işadamlarının kökeni buradan. Makedonya kökenliler. Türkiye’de bulunduğum her zaman kendimi ikinci evimde hissederim. Bu açıdan Makedonya’nın NATO ve AB üyeliği için Türk halkından destek bekliyoruz.’

İşadamlarınız izlesin

Türk hükümetinden bu konuda beklentiniz var mı?

Türkiye, bize çok yardım ediyor. Özellikle NATO’ya yaklaşımımızda bize çok yardımda bulunuyor ve her yıl bağış yardımları yapıyor. Amacımız Türkiye’nin bize ekonomi alanında yardım etmesi. Türk işadamlarının yatırım konusunda teşvik edilmeleri. Şarık Tara Bey’in bugünlerde vermiş olduğu demeçlerin ve Rahmi Koç’un mayıs ayında buraya yapacağı ziyaretin, diğer Türk işadamlarını teşvik edeceğine inanıyoruz. Biz siyasi istikrara kavuşturduk ülkemizi, şimdi ekonomik istikrar için size ihtiyacımız var. Bu, Makedonya’nın batı Balkanları, Avrupa ve Atlantik entegrasyonuna çekebilmesi için de bize gerekli. Washington ve Avrupa’nın Makedonya’ya ilgisi arttı. Onlar da Balkan tünelinin sonunda Makedonya’nın ışık olmasını istiyorlar. Biz bölgede olumlu enerjiyi yansıtan bir ülke olmak istiyoruz. Bu açıdan her zaman beşinci komşumuz saydığımız Türkiye’nin desteğine ihtiyacımız var.

Ankara yolumuzu kısaltır

AB’ye 2010’da üye olacağınızı söylüyorsunuz. Bu mümkün mü? Türkiye’nin üyelik müzakereleri sizi nasıl etkiler?

Biz 2010 yılına kadar üye olacağımıza eminiz. Biz, Türkiye’yi AB’ye bağlayacak bir köprü olduğumuza inanıyoruz. Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlaması, Makedonya ve tüm Balkanlar’ın AB müzakereleri ve üyeliğinin yolunu kısaltacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle