GeriDünya Siz Erivan’a bakın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siz Erivan’a bakın

Siz Erivan’a bakın
refid:7491147 ilişkili resim dosyası

ABD medyasında, Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi komitesinde kabul edilmesine yönelik eleştiriler bitmek bilmiyor. İlk günden beri tasarıyı eleştiren Washington Post, dün de diasporaya çattı. Fred Hiatt imzalı makalede, "Ermeni diasporası tasarı yerine demokrasi için çalışsa, modern Ermenistan modern Türkiye kadar demokratik olabilirdi" denildi.

ABD’nin etkin gazetelerinden Washington Post, Ermeni diasporasının, enerjisini karar tasarıları yerine Ermenistan’da demokrasi için harcamasının çok daha iyi olacağını yazdı.

Fred Hiatt tarafından kaleme alınan makalede, "Düşünün bir kere, Ermeni diasporası karar tasarısı için çalıştığı kadar demokrasi için çalışsa, modern Ermenistan modern Türkiye kadar demokratik olabilirdi" denildi.

Hiatt, Ermeni soykırım iddialarını içeren karar tasarısı konusunda, iki tarafın da tutkulu duygu ve düşüncelere sahip olduğunu belirtti. Fred Hiatt, "Ama, üzücü olan şu ki, Kongre üyeleri tasarıyı insan hakları zaferi olarak sunarken, Ermenistan’da insan hakları bugün son derece kötü" dedi.

Hiatt, Ermenistan’ın, SSCB’nin 1991’de dağılmasından sonra ortaya çıkan yeni cumhuriyetler arasında demokrasiye geçebilecek olanların en ön sıralarında yer aldığını kaydetti. Ancak, Hiatt, bunun gerçekleşemediğini, Ermenistan’da seçimlere hile karıştırıldığını, muhalefetin susturulduğunu ve yolsuzluğun da yaygın olduğunu belirtti. Hiatt, bu durumun "Özgürlük Evi" kuruluşu tarafından kayda geçirildiğini ifade etti. Fred Hiatt, Erivan’ın başarısızlığın nedeni olarak Dağlık Karabağ için Azerbaycan ile savaşı gösterdi.

ONLAR YOKSUL

Hiatt, ABD’deki Ermeni kuruluşlarının, tüm enerjilerini Azerbaycan’a silah satılmaması ve Türkiye’ye karşı çıkılması gibi konulara odakladığını, demokrasi ihlallerini görmezlikten geldiğini, Erivan’ın da diasporanın lobi gücünü kalkan yaptığını ifade etti. Fred Hiatt, iki etkili Ermeni kuruluşunun liderlerinin, kendisine "Ne yaparsak yapalım etkimiz sınırlı" dediğini yazdı.

Hiatt, makalesini, "Ya, Çarşamba günü yapılan oylamayı kazanmak için harcadıkları çabayı harcasalardı? Üç milyon Ermeni’nin bugünkünden çok daha özgür ve daha az yoksul olacağını düşünmek zor değil" diyerek tamamladı.

Onca yoksulluk varken

Ermeni diasporası, Ermenistan’daki yoksulluğa göz yummakla suçlanıyor. Amerika’daki Ermeniler bütün enerji ve paralarını soykırım iddialarını kabul ettirmek için harcarken, Ermenistan’da halkın yüzde 35’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle