GeriDünya Siyasi dekolte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyasi dekolte

Siyasi dekolte
refid:6982310 ilişkili resim dosyası

2008 başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday adayı olan Senatör Hillary Clinton, göğüs dekoltesini konu alan Washington Post Gazetesi’nde yayınlanan bir makaleye tepki gösterdi. Bağışçılarına yolladığı e-mail mesajında Hillary Clinton, "Amerikan kültürünün bu kaba ve dar kafalı yönüne karşı durma" çağrısında bulundu.

KADIN siyasetçinin giyim kuşamda ölçüsü ne olmalı? 2008 başkanlık seçimlerine hazırlanan Senatör Hillary Clinton’ın geçtiğimiz günlerde giydiği derin V yakalı bir giysi bu soruyu gündeme getirdi.

20 Temmuz’da Washington Post’un moda yazarı Robin Givhan, kaleme aldığı 746 kelimelik makalede, Hillary Clinton’ın Kongre’de yüksek eğitimle ilgili yaptığı bir konuşma sırasında pembe ceketin içine giydiği derin V yakalı siyah bluzun kendisini rahatsız ettiğini yazdı. Hillary Clinton’ın eşi Bill Clinton’ın başkanlığı döneminde feminen olan fakat seksilikten uzak kıyafetler giydiğine işaret eden köşeyazarı, seçim kampanyası başlangıcında Hillary’nin neredeyse uniseks üniformayı andıran siyah takım elbiseler giydiğini belirtti.

DAR KAFALILIĞA KARŞI DURALIM

Sonrasında Hillary’nin gardrobunun hakiden pembeye doğru renklendiğine işaret eden yazar, sözü sonunda kadın başkan aday adayının derin dekoltesine getirdi. V yakanın ölçüsünün kaçtığını öne süren yazar, söz konusu dekoltenin insana "görmemesi gereken bir şeyi görmüş" hissi verdiğini savundu. Givhan, "Kongre’nin muhafazakar atmosferinde, cinsellik ve dişilik varlığını göstermeye başlıyor" diye yazdı. İşte bu makale, Demokrat Parti’nin büyük tepkisini çekti. Hillary Clinton’ın danışmanı Ann Lewis, bağışçılara yolladığı e-mail mesajında, "The Washington Post Gazetesi’nin Hillary’nin dekoltesiyle ilgili olarak 746 kelimelik bir makale yazmış olduğuna inanabiliyor musunuz? Bu kampanyanın en önemli unsuru değildir. Hillary’nin şimdiye kadar yaptığı en önemli şey de değildir" dedi. Post’un yazısını bütünüyle uygunsuz bulduğunu belirten Ann Lewis, "Kadının fikirleri yerine vücuduna odaklanmak küçük düşürücü. İş dünyasında hep dikkate alınmaya çalışan bir kadın için küçük düşürücü" dedi. Ann Lewis, Hillary bağışçılarına "Amerikan kültürünün bu kaba ve darkafalı yönüne karşı durma" çağrısında da bulundu. Gazetenin ombudsmanı Deborah Howell de yazıyı "korkunç" bulduğunu yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle