Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Siyasetçi olarak Alman ama bilim adamı olarak Türkiyeliydi’

  İHA
  15.12.2017 - 13:26 | Son Güncelleme:

  Ankara’nın Çankaya Belediyesi, kente ve ilçeye değer katmış yabancı bilim ve sanat insanlarını hatırlamak ve yeni nesillerce bilinir olmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği projenin ilki, Goethe Enstitüsü Salonu’nda yapıldı. Programda nazi diktatörü Hitler’den kaçıp Türkiye’ye sığınan kent bilimci Ernst Reuter anıldı.

  PROJENİN ilk ayağında Nazi Almanya’sının oluşturduğu yıkımdan kaçarak Türkiye’ye gelen ve her zaman iki vatanı olduğunu söyleyen kent bilimci Ernst Reuter, Çankaya’da anıldı. 

  Çankaya Belediyesi’nin Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Goethe Enstitüsü ile birlikte düzenlediği ‘Türkiye’de Yabancı Bilim İnsanları ve Çankaya’da Bir Kent Bilimci: Ernst Reuter’ başlıklı uluslararası konferans, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann ve Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner’in açılış konuşmaları ile başladı.

  Konferansta her zaman iki vatanı olduğunu söyleyen, her iki vatanında da derin izler bırakan, yaptığı çalışmalar ile kent politikası, kentsel sorunlar ve belediyecilik alanında öncü bir rol üstlenen Ernst Reuter’in Almanya’daki nazi döneminin oluşturduğu yıkımdan kaçarak genç Türkiye Cumhuriyeti’nde üniversite reformunda görev almasından Almanya’ya dönüş sürecini kapsayan yaşam hikayesi anlatıldı. İki oturum halinde gerçekleştirilen uluslararası konferansta Prof. Dr. Ruşen Keleş, eski Alman diplomatı ve yazar Reiner Möckelmann, araştırmacı yazar Angelika Rieber, Prof. Dr. Cevat Geray, Prof Dr. Ali Cengizkan ve Prof. Dr. Çağatay Keskinok, Ernst Reuter’in bilim adamı ve siyasetçi kimliği ile Türkiye’ye ve Ankara’ya katkıları üzerine değerlendirmeler yaptı. Ayrıca Ernst Reuter’in anısına PTT tarafından özel gün zarfı hazırlandı.

  SAVAŞ BİTİNCE GERİ DÖNDÜ
  Hitler döneminde Türkiye’ye gelen Ernst Reuter, Türkiye’de maliye ve kent bilimi alanında çalışmalar yaptı. İlk önce İktisat Bakanlığında tarife uzmanı olarak görev yapan Reuter o zamanki adı Siyasal Bilgiler Yüksekokulu olan Siyasal Bilgiler Fakültesinde kentleşme alanında dersler vermiş, kentleşme kürsüsünün, ardından da İskan ve Şehircilik Enstitüsünün kurulmasını sağlamıştır. Reuter’in öğrencileri zamanla hem akademi de hem de uygulamada önemli görevler almış ve Reuter’in yaklaşımları Ankara başta Türkiye kentleşmesine önemli damgalar vurmuştur.
  İkinci Dünya Savaşı’nın sonlanmasıyla 1946’da Almanya’ya geri dönen Ernst Reuter, birkaç dönem Berlin Belediye Başkanlığı görevini üstlenmiş ve Alman Cumhurbaşkanlığı seçimlerine en güçlü aday olarak girdiği dönemde seçimlerden önce 1953 yılında vefat etmiştir. Reuter’in asistanlığını da yapan Prof. Dr. Fehmi Yavuz, “Siyasetçi Reuter Alman, bilim adamı Reuter Türkiyelidir” demiştir.

  Etiketler: ANKARA , ÇANKAYA , Ernst Reuter , anma
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı