Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sırplar’dan kaçan Türk futbolcu

  Hürriyet Haber
  31.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sırp zulmü ve soykırımı sporu da vurdu. Yugoslavya Ümit Milli Takımı'nın Türk asıllı golcü futbolcusu Mithat Dukadjinac, Sırp ordusunda askerlik yapmamak için ateş altında bir operasyonla Bosna üzerinden Almanya'ya kaçırıldı. 20 yaşındaki futbolcu, dün gece uçakla Türkiye'ye geldi.

  Yugoslavya Birinci Ligi'nde Novipazar takımında oynayan Mithat Dukadjinac, Sırp ordusuna alınacağını öğrenince ‘‘Sırp'lar beni Müslümanlara karşı savaştıracaklardı. Ben de ailemden izin alıp, Türkiye'ye kaçmaya karar verdim. Önce dağlardan Bosna'ya, oradan da Almanya'ya geçtim. Daha sonra da çok sayıda akrabamın bulunduğu Türkiye'ye geldim. Şu anda Türkiye'de bulunmaktan son derece mutluyum. Ancak Sırbistan'da kalan annemi, babamı ve üç kardeşimi düşünüyorum’’ dedi.

  Sırp zulmünün bir yıldan fazla Kosova ve Novipazar'da sürdüğünü inanılmaz katliamların olduğunu söyleyen Yugoslav Ümit Milli Takımının Türk asıllı futbolcusu Mithat'ın Türkiye'ye getirilmesinde Metin Ok önemli rol oynadı. Önceki yıllarda Boliç, Halilağiç, Prekazi, Kovaçeviç, Seydiç ve Hoçiç'i Türk futboluna kazandıran Metin Ok, ‘‘Mithat, bundan sonra futbol yaşamını Türkiye'de sürdürecek. Futbol Federasyonunun Türk asıllı bu oyuncular için özel bir statü hazırlamasını ümit ediyoruz’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı