GeriDünya Sırp tecavüzcüyü vurdular
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırp tecavüzcüyü vurdular

Uluslararası Savaş Suçluları Mahkemesi tarafından aranan Sırp tecavüzcü, otomobilini kendini tutuklamak isteyen NATO askerlerinin üzerine sürünce açılan ateş sonucu öldü. Foça Eski Emniyet Müdürü, etnik temizlik, seri tecavüz ve kadınları fuhuşa zorlamak suçlarından aranıyordu.

Boşnak kadınlara karşı işlenen seri tecavüz suçları nedeniyle aranan Sırp savaş suçlusu Dragan Gagoviç, önceki gün aracını kendisini tutuklamak isteyen NATO askerlerine doğru sürünce vurularak öldürüldü. Foça Eski Emniyet müdürü olan Gagoviç, etnik temizlik, seri tecavüz suçlarından aranıyordu.

Olay, Foça yakınlarındaki bir kontrol noktasında meydana geldi. NATO İstikrar Gücü'ne bağlı Fransız askerler gelen istihbarat doğrultusunda yolda kontrol noktası oluşturdular. Dragan Gagoviç ise içinde çocukların da bulunduğu otomobilini kendisini tutuklamaya çalışan Fransız askerlerinin üzerine sürdü. Askerler de ateş açarak savaş suçlusu sanığını vurdular. Sırp cani kaldırıldığı hastanede öldü.

SFOR yaptığı açıklamada, askerlerin kendilerini savunma amacıyla ateş açtığını bildirdi. Otomobildeki bulunan iki gençle üç çocuk çatışmaları burunları kanamadan atlattı. Tıbbi muayeneden geçirilen sözkonusu kişiler, daha sonra serbest bırakıldı. Gagoviç'in vurulması Foça'da tansiyonu yükseltti. Yaklaşık 500 kişi Foça Emniyet Müdürlüğü'nün önünde toplanarak olayı protesto etti.

Dragan Gagoviç, 1996 yılının Haziran ayında Eski Yugoslavya için Uluslararası Suç Mahkemesi (ICTY) tarafından 1992-95 yıllarındaki Bosna savaşı sırasında Boşnaklara karşı insanlık suçu işlemekle suçlanmıştı. Eski Foça Emniyet Müdürü olan Dragan Gagoviç döneminde okullar, liseler ve evler toplama kamplarına dönüştürüldü. Müslüman kadınlar esir alındı.

Aralarında 12 yaşında kızların da bulunduğu 14 kadın sürekli Gagoviç ile diğer polis ve askerlerin tecavüzüne uğradı. Kurbanlardan ikisinin işkence ve tecavüzlerden şikayetçi olması üzerine Gagoviç, bu kadınları sorgulamaya karar verdi. Kadınların kaldığı liseye giden Gagoviç, kadınlardan birini çekerek başka bir odaya götürdü ve ‘Burada olanları kimseye anlatırsan seni vururum’ tehditiyle kadına üç kez tecavüz etti.

Foça'daki Müslüman kadınlara yönelik tecavüz suçlarıyla ilgili olarak ICTY Gagoviç'le birlikte 7 Sırbı daha suçlamıştı. Ancak söz konusu sanıklardan sadece Sırp özel gözlem birliği komutanı olan Dragoljup Kunarac, geçen yıl uluslararası mahkemeye teslim oldu.

ABD'DEN DESTEK

ABD, savaş suçu sanığı Bosnalı Sırp Dragan Gagoviç'in vurulması olayında Bosna-Hersek'te görev yapan NATO İstikrar Gücü SFOR'a destek verdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin yayınladığı bildiride, ‘SFOR, Dragan Gagoviç’i vurarak öldürmüştür. SFOR bu eylemi normal görevi çerçevesinde gerçekleştirmiştir' dedi. Rubin, bu eylemin tüm savaş suçluları için bir uyarı olduğunun altını çizdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle