GeriDünya Sırp, savaşı yaymaya çalışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırp, savaşı yaymaya çalışıyor

NATO Kosova'da barışa yanaşmayan Sırplar’ın tepesine bomba yağdırırken, Sırplar da savaşı Balkanlar'a yaymak için harekete geçti. İngiltere Savunma Bakanı George Robertson, Sırplar'ın önceki gün Arnavutluk'taki iki köye saldırdığını doğruladı. Bu arada Belgrad Kosova'ya yeni birlikler gönderdi.

Sırplar'ın Kosova'da da bir köyü abluka altına alıp bombardımana tuttuklarını anlatan Robertson, Arnavut köylerinin yerle bir edildiğini belirterek, bombardımana rağmen Sırp vahşetinin durmadığını söyledi. Arnavutluk da bir sınır muhafızının yaralandığı Sırp saldırısını protesto etti.

KİMYASAL SIZINTI İHTİMALİ

NATO uçakları önceki gece ve dün de Sırbistan, Kosova ve Karadağ'daki 50 Sırp hedefine 400 sorti yaptı. Rus RIA Ajansı, NATO bombardımanında 30'u asker 130 kişinin öldüğünü öne sürdü.

Dün geceki saldırıda Belgrad’ın güneybatısındaki Sremcica ve Batajnica bölgelerinde iki kimyasal tesisinin vurulduğu ve çevreye zehirli gaz sızıntısı olduğu bildirildi. Sırp tarafından yapılan açıklamada halktan evlerinden çıkmamaları ve gaz maskeleri takmaları istendi. Dün akşam ayrıca Belgrad’da Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç’in ikametgahı yakınlarından da patlama sesleri geldiği belirtildi.

Önceki geceki saldırı Adriyatik'teki gemilerden güdümlü füze atılması ve B-2 uçaklarının bombardımanıyla başladı. Hava operasyonuna İtalya'daki NATO'ya ait Aviano Üssü'nden kalkan F-15, F-16, F-18 ve EA-6B Prowlers uçakları da katıldı. Aviano Üssü'nden 90 dakikada 60 uçak havalandı.

Hava akınlarında Sırbistan, Karadağ ve Priştine'deki Sırp hedeflerine bomba yağdırıldı, uçaksavar bataryaları, askeri kontrol ve komuta merkezleriyle, cephanelikler, yakıt depoları ve kışlalar hedef alındı. Saldırılarda Yugoslav Özel Kuvvetler Birliği'nin Kosova'nın Hajvalia Kenti’nde üssü yerle bir edildi. Batılı güçler üssün % 100 tahrip edildiğini açıkladı.

Dünkü saldırı ise Amerikan B-52'lerle başladı. ‘Uçan kale’ diye adlandırılan uçaklar İngiltere'deki Fairfort Hava Üssü'nden kalkarak Yugoslavya'daki Sırp mevzilerine bomba yağdırdılar. NATO uçaklarının Sırp hava sahasına gerekli darbeyi vurduktan sonra ‘Kararlı Güç’ (Determined Force) operasyonunun ikinci aşamasına girilmesi bekleniyor. NATO'nun Avrupa'daki Müttefikler Komutanı General Wesley Clark, Miloseviç'in geri adım atmaması halinde NATO'nun doğrudan Sırp ordusunu ve polis gücünü hedef alacağını açıkladı. Clark, Sırplar’ın sert tutumlarından taviz vermemeleri durumunda, bu kez tüm Yugoslavya'daki Sırp güçlerinin hedef alınacağını bildirdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle