GeriDünya Şirketi batarken zengin olan adam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şirketi batarken zengin olan adam

Şirketi batarken zengin olan adam
refid:10060183 ilişkili resim dosyası

Dünya ülkelerine not veriyorlardı. Türkiye'ye de defalarca "notunuzu düşürdük", "notunuzu artırdık" demişlerdi. Ama onlara not verecek kimse yoktu. Tek tek batınca anlaşıldı... Meğer kendilerini yönetemeyen bu şirketler dünyayı yönetmeye kalkışıyormuş. Ama batarken bile, yöneticileri ceplerini dolduruyormuş....

İşte Pelosi'nin o konuşması

İşte, Başkan Bush'un 700 milyar dolarlık yardım paketini ilk oylamada reddederken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin yaptığı konuşmada bu şirketleri, çakılan uçaklara benzetirken, yöneticilerini de "altın paraşütlü adamlar" olarak nitelemişti. Pelosi, "Bu adamlar altın paraşütlerle atlayıp kendilerini kurtarsınlar diye vergi ödeyenlerin paralarını bunun için kullanamayız" demişti. Ve şimdi ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı.

İşte çarpıcı bir örnek...

İflastan 4 gün önce görevden ayrılıp servet gibi tazminat aldı       

Şirketi batarken zengin olan adam

Lehman Brothers'ın CEO'su Richard FuldABD'de iflas eden yatırım bankası Lehman Brothers'ın, iflasından sadece 4 gün önce, görevden ayrılan 3 üst düzey yöneticisine 23.2 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiği ortaya çıktı.

Lehman Brothers'ın CEO'su Richard Fuld da, 2002'den şirketin sıkıntıya düştüğü 2007 yılına kadar yaklaşık 350 milyon dolarlık prim aldığını kabul etti.

Milyonlarca doları ceplerine koyup gittiler

ABD'de patlak veren finans krizinin nedenlerine ilişkin düzenlenen özel Kongre oturumlarının ilki, Temsilciler Meclisinin Denetim ve Hükümet Reform Komitesinde yapıldı ve Lehman Brothers'ın çöküşü ele alındı.

Komitenin oturumunda tartışılan şirketin iç dokümanlarında, Lehman Brothers'ın, resmi iflas başvurusunu yaptığı 11 Eylül'den 4 gün önce bile, görevlerine son verilen iki üst düzey yöneticiye toplam 18,2 milyon dolar, işten kendisi ayrılan bir başka yöneticiye de 5 milyon dolar “özel ödeme” yapmayı kabul ettiği bildirildi.

Oturuma katılan Lehman Brothers'ın CEO'su Richard Fuld da, kendisine 2002-2007 arasında ödenen 350 milyon dolarlık primlerin, tamamen “kurallara uygun” olduğunu savundu.

Başkalarının paralarıyla riske girenler

Komitenin Demokrat başkanı Henry Waxman ise, Fuld'i, “başkalarının parasıyla risklere girerken” bu astronomik paraları almakla eleştirdi.

Waxman'in açıkladığı e-posta mesajlarına göre de, şirketin büyük sıkıntıda olduğunun bariz hale geldiği bir ortamda, bu Haziranda bazı yöneticilerin, Fuld'a, “firmanın en üst düzeydeki isimlerinin, çalışanlara ve yatırımcılara güçlü mesaj vermek için prim almayacaklarını duyurmalarını” önerdiği, ancak Fuld'ın bunu reddettiği ortaya çıktı.

Fuld, şirketin kararlarının sorumluluğunun kendisine ait olduğunu kabul ederken, iflasa yol açan duruma ilişkin ise suçu ve hatası olmadığını ileri sürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle