GeriDünya Sırbistan'ın AB'den daha iyi alternatifi yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırbistan'ın AB'den daha iyi alternatifi yok

Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, ülkesinin öncelikli dış politikasının AB'ye endeksli olduğunu belirterek, “Sırbistan'ın AB'den daha iyi alternatifi yoktur” dedi.

Tadiç, ülkesini dış ülkelerde temsil eden büyükelçilerle bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, Sırbistan'ın bu yıl ve gelecek yıllarda AB'ye adaylık statüsünü kazanmasının dış politikalarının en önemli hedefi olduğunu vurguladı.

Sırbistan'ın AB'ye üyelik müzakerelerine başlama tarihinin belirlenmesinin büyük önem taşıdığını dile getiren Tadiç, ancak bu konuda şu anda net bir tarih olmadığını dile getirdi.

Tadiç, ülkesinin Avrupa'ya entegrasyonunun yanı sıra AB ve diğer ülkelerle ekonomik ilişkilere de büyük önem verdiğini ifade ederek, “AB'ye adaylık statümüz her ne kadar önemli ise dünya ülkeleri ile var olan ekonomik ilişkileri derinleştirip yeni ilişkiler kurmak da bir o kadar önemlidir” dedi.

Toplantıda, Tadiç'in yanı sıra Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç ile özel konuk olarak toplantıya davet edilen Slovakya Dışişleri Bakanı Mikulas Curinda da konuşma yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle