GeriDünya Sırbistan'da halk yine sandık başında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırbistan'da halk yine sandık başında

Sırbistan'da halk bugün genel ve yerel seçimler için sandık başına gidiyor. Seçim sonuçları, ülkenin Avrupa Birliği yolunda mı ilerleyeceği, yoksa aşırı milliyetçi bir yola mı sapacağını belirleyecek.

Kamuoyu yoklamaları, aşırı milliyetçi Sırbistan Radikal Partisinin, parlamento seçimlerinde Devlet Başkanı Boris Tadiç'in Batı yanlısı ittifakının birazcık önünde gittiğini gösteriyor.

Seçimde ayrıca milliyetçi Başbakan Voyislav Koştunitsa'nın muhafazakar blokuyla, eski Sırp lideri Slobodan Miloseciç'in Sosyalistleri yarışıyor. Bu partilerden biri ya da her ikisinin, oluşturulacak muhtemel bir Batı karşıtı, Rus yanlısı koalisyonda yer alabileceği belirtiliyor.
Seçime ayrıca Cedomir Yavonoviç'in liderliğindeki batı yanlısı Liberal Demokratik Parti katılıyor.

Koştunitsa ile Radikal Parti Lideri Tomislav Nikoliç, Kosova'nın şubat ayında Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesi ve birçok ülke tarafından tanınmasının yarattığı hayal kırıklığından faydalandılar.

Milliyetçiler bunun yanı sıra yüzde 30'a varan işsizlik, fiyat artışları ve yaygın yolsuzluk vakalarından seçimde yararlanacak gibi görünüyorlar.

Son 5 yılda Radikallerin ülkede güç ve etki kazandığı belirtiliyor. Son 3 seçimde Radikaller 250 sandalyeli mecliste çoğunluğu sağladılar. Ancak Koştunitsa'nın bloğunun desteği olmadan yönetimi ele geçirecek güce sahip olamadılar.

Bugünkü seçim sonucunda nasıl bir koalisyonun oluşacağı bilinmese de bir Koştunitsa-Nikoliç ittifakının muhtemel olduğu belirtiliyor.
Her iki lider de Sırbistan'ın AB'ye katılma amacını rafa kaldırması ve bunun yerine Rusya ile yakın ekonomik ve siyasi ilişkiler içine girilmesinden yana.

Kosova'daki Sırp azınlık dahil 6,7 milyon seçmenin bulunduğu ülkede oy verme işlemi TSİ 21.00'de sona erecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle