GeriDünya Sırbistan yol ayrımında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırbistan yol ayrımında

Sırbistan yol ayrımında
refid:8161026 ilişkili resim dosyası

Sırbistan'da halk dün seçimini yaptı. Kosova'ya kilitlenen başkanlık seçimi ülkenin geleceğini belirleyecek. AB yanlısı Boris Tadiç, sandık çıkış anketlerine göre Tomislav Nikoliç'e 3 puanlık fark yaptı.

Sırbistan’da dün yapılan başkanlık seçimleri, bağımsızlık ilanına hazırlanan Kosova yüzünden yol ayrımında bulunan ülkenin geleceğini tayin edecek. Devlet başkanı ikinci tur seçimleri için sandık başına giden ülkede ilk sandık çıkış anketlerine göre Batı yanlısı Devlet Başkanı Boris Tadiç oyların yüzde 51’ini, aşırı milliyetçi Tomislav Nikoliç ise yüzde 48,5’ini aldı.

Sırbistan’ın şimdiki yöneticisi, liberal görüşlü Boris Tadiç ile Tomislav Nikoliç arasında başa baş giden çekişmenin sonucu Sırbistan’ın Batı veya Doğu arasında seçim yapması anlamına geliyor. 8 bin 500 seçim bölgesinde dün oy kullanan 6 milyon 723 bin seçmen, Tadiç ile Nikoliç arasında tercih yaptı. Batının mercek altında izlediği seçimlerde liberal Tadiç’in sandıktan 100 bin oy gibi çok az farkla önde çıkması beklenirken, nihai sonucu Seçim Komisyonu sayımı gösterecek.

Sırbistan Devlet Başkanı seçimleri Kosova özerk bölgesinin geleceğini de ilgilendiriyor. Seçimleri Tadiç’in kazanması durumunda bağımsızlık ilanının ileri bir tarihe ertelenmesi bekleniyor. Nikoliç’in kazanması halinde ise Kosova önümüzdeki 10 gün içerisinde Belgrat’tan bağımsızlık ilan edecek. Bağımsızlık ilanı, Balkanlar bölgesinde kaçınılmaz yeni bir savaş olarak algılanıyor.

Avrupa Birliği ile yakın ilişki kurulmasını savunan Boris Tadiç, "Hem Kosova hem AB" derken, Tomisllav Nikoliç, "Kosova’yı bizden koparacak AB bize lazım değil. Sırbistan Rusya ve Çin ile daha sıkı ilişkiye girmeli" görüşünü savunuyor.

TADİÇ ZAFERİNİ İLAN ETTİ

Sırbistan'da, Sırbistan Demokratik Partisi'nin (SDS) Avrupa Birliği yanlısı adayı Boris Tadiç, seçim zaferini ilan etti. Boris Tadiç, parti binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hep beraber başkanlık seçimini kazandık” dedi.
Rakibi aşırı milliyetçi Sırbistan Radikal Partisi (SRS) adayı Tomislav Nikoliç'i kutlayan ve aldığı oy oranına saygı duyulması gerektiğini belirten Tadiç, “Nikoliç ile görüşeceğim, çünkü çok sayıda vatandaş onun düşüncelerini destekledi. Sırbistan'ı birleştirmek önemli” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle