GeriDünya Sırbistan kaderini oyluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırbistan kaderini oyluyor

Ekim ayında ayaklanarak ülkelerini diktası altında 13 yıldır felakete sürükleyen diktatör Miloşeviç'i deviren ve yerine Vojislav Koştunitsa'yı Devlet Başkanı seçen Sırplar aynı dengeyi Parlamento'da kurmak için sandık başına gidiyor.

Sırbistan'da yaklaşık 6.5 milyon seçmen, ülkedeki genel seçimlerde oy kullanmak üzere bugün sandık başına gitmeye başladı.

Oy verme işleminin yerel saatle TSİ 08:00 başladığı ve yerel saatle 20:00'ye (TSİ 21:00) kadar süreceği ifade edildi. Yaklaşık 8 bin 700 sandıkta yapılacak sayımlar hakkındaki ilk haberlerin bu gece ulaşması bekleniyor.

Gözlemciler, seçimlerde eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in partisi Sosyalistlerin hükümet dışında bırakılması ve Miloşeviç'in geri dönüş hesapları yapmasının önüne geçilmesinin beklendiğini belirtiyorlar.

Sırplar, Devlet Başkanlığı ve parlamento seçimlerinde yenilgiye uğramasına rağmen gitmemekte direnen Miloşeviç'i, Ekim ayında yaptıkları sokak gösterileriyle yönetimden uzaklaşmak zorunda bırakmışlardı.

Ülkede yapılan bütün anketlerin, Sırpların tamamının, Sosyalistlerin son kalıntılarını da parlamentodan atma arzusunda olduğunu gösterdiği ifade ediliyor.

MİLOŞ'DA OY KULLANDI

Bu arada Yugoslavya'nın eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ve karısı Mirjana Markoviç, Sırbistan'da bugün yapılan parlamento seçimleri için oylarını kullandı.

Miloşeviç ve Mirjana, sabah erken saatlerde başkent Belgrad'ın gözde banliyölerinden Dedinje'de oy kullanırken, sandık başındaki gazetecilere açıklama yapmadı.

ÖZEL SPREY SIKILIYOR

Rahat görünen Miloşeviç ve eşine güvenlik korumalarının eşlik ettiği belirtildi. Sırbistan'da ilk kez özgür ve adil olarak yapılan seçimlerde, seçmenlerin birden fazla oy kullanmalarını önlemek için hazırlanan özel bir sprey sağ ele sıkılıyor.

Kamuoyu yoklamaları, Miloşeviç'in Sosyalist Partisi'nin seçimlerdeşanslı olmayacağını göstermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle