GeriDünya Sırada 'Nizamettin Taş' var iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırada 'Nizamettin Taş' var iddiası

Sırada 'Nizamettin Taş' var iddiası
refid:3925453 ilişkili resim dosyası

Kuzey Irak'ta Kani Yılmaz'ın öldürülmesinden sonra PKK'nın yeni hedefinin Yurtsever Demokrat Partisi (PWD) Sekreteri Nizamettin Taş olacağı iddia edildi. Osman Öcalan, Kani Yılmaz ve Nizamettin Taş (kod adı Botan) iki yıl önce PKK'dan ayrılarak PWD'yi kurmuşlardı.

Örgütten daha sonra ayrılan Öcalan'ın Süleymaniye'nin Köysancak ilçesinde Talabani'nin gizli servisi YEKİTİ'nin korumasında eşi ve çocuğuyla birlikte yaşadığı belirtiliyor.

NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

PWD'ye yakın kaynaklar Kani Yılmaz'ın uzun süredir Avrupa'dan yayın yapacak bir TV kurmak için çalıştığını, bu amaçla Talabani ile görüşmeler yaptığını belirtiyor. Maddi yardımda bulunmayı kabul etmeyen Talabani ise PWD'ye Süleymaniye merkezli Zagros TV'den her gün iki saatlik yayın izni teklif ediyor. PWD'nin Avrupa'ya açılmasını istemeyen PKK, orada eskiden beri iyi ve önemli ilişkilere sahip Kani Yılmaz'ın öldürülmesine karar veriyor. Murat Karayılan ve Cemil Bayık'ın Osman Öcalan hariç PWD'nin lider kadrosu için iki yıl önce ölüm emri verdiği de iddialar arasında.

BOMBACI VELİ ÇAT

PWD dün, bombayı koyan kişinin, PKK’nın özel kuvetler biriminden bir yıl önce ayrılarak PWD'ye katılan, Şanlıurfa'nın Hilvan İlçesi nüfusuna kayıtlı ’Numan’ kod adlı Veli Çat olduğunu açıkladı. Patlamadan hemen önce bombacı ile bağlantı kuran ve patlayıcıyı sağlayanın ise Murat Karayılan’a bağlı Halk Savunma Güçleri (HPG) üyesi ’Serdar’ kod adlı Bitlisli bir kişi olduğu belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle