GeriDünya Sıra Telafer’de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıra Telafer’de

Sıra Telafer’de

Musul’un alınması sonrasında Irak ordusundan bu kentin batısında yer alan, yoğun Türkmen nüfusuyla dikkat çeken ve halen DEAŞ’ın elinde olan Telafer kentiyle ilgili kritik açıklama geldi. Musul Operasyonlar Komutanlığı Komutanı Korgeneral Abdulemir Yarullah, “Telafer ve diğer bölgelerin kurtarma operasyonuna yakında başlayacağız” dedi.

IRAK’ta 3 yıl sonra Musul kentinin tamamının terör örgütü DEAŞ’tan 10 Temmuz’da alınmasının ardından gözler bu örgütün bu ülkede elinde kalan yerleşimlerine çevrildi. DEAŞ, Irak’ta Musul dışında bu şehrin batısında yer alan Telafer ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) elindeki petrol zengini Kerkük kentine komşu Havice kentleri ile batıdaki Enbar vilayetinin bir bölümünde denetimini sürdürüyor.

Nüfusunun büyük çoğunluğu Iraklı Türkmenlerden oluşan Telafer kentinin durumu ile ilgili Irak ordusundan dün önemli bir açıklama geldi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Musul Operasyonlar Komutanlığı Komutanı Korgeneral Abdulemir Yarullah, yaptığı açıklamada, “Musul’u kurtarma sözümüzü yerine getirdik. Telafer ve diğer bölgelerin kurtarma operasyonuna da yakında başlayacağız ve kentin tamamının kurtarıldığını ilan edeceğiz” dedi.

100 BİN HAŞDİ ŞABİ MİLİSİ

Irak güçlerinin, DEAŞ’a karşı dünyanın hiçbir ordusunda görülmeyen kapasitede bir savaş yürüttüğünü ileri süren Yarullah, “Güçlerimiz, dar sokaklara rağmen Musul’da DEAŞ’ı bitirebildi” ifadelerini kullandı. Yarullah, Musul operasyonunun 9 ay sürdüğünü belirterek, söz konusu operasyonda ordu, terörle mücadele, polis teşkilatı ve Şii ağırlıklı milis gücü Haşdi Şabi’den 100 binden fazla gücün yer aldığı bilgisini paylaştı. Yarullah, ayrıca Musul’un kurtarılması için 17 Ekim’de başlatılan operasyonlardan bu yana 25 binden fazla DEAŞ’lının öldürüldüğünü söyledi.

BAĞDAT’TAKİ TOPLANTI

Irak Meclisi’nin Sünni başkanı Selim El Cuburi, geçtiğimiz cuma başkent Bağdat’ta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi ve Sünni toplumunun önde gelen isimleriyle buluşmuştu. Cuburi konuşmasında, kurtarılan bölgelerin (Sünni) liderlerine de yeniden imar, istikrar ve sığınmacıların evlerine geri dönmesi konusu başta olmak üzere Havice, Telafer ve Enbar’ın batısının DEAŞ’tan kurtarılması süreçlerinde de sorumluluğu üstlenme çağrısı yapmıştı.

BİLGİ NOTU: Musul’un 63 kilometre batısı, Türkiye sınırının da 82 kilometre güneyinde yer alan Telafer kenti 16 Haziran 2014’te DEAŞ’ın eline geçmişti. Ankara, geçtiğimiz yılın sonunda Telafer kentine Haşdi Şabi milislerinin yönelmesine tepki göstermişti.

‘MUSUL’DA ÜÇÜ TÜRK 20 DEAŞ’LI KADIN MİLİTAN YAKALANDI’

Iraklı yetkililer Musul şehrinde üçü Türk olduğu öne sürülen, 20 DEAŞ’lı kadın militanın bir yeraltı tünelinde ele geçirildiğini açıkladı. Önceki gün yapılan açıklamaya göre Musul kentindeki Eski Şehir bölgesinde Irak anti-terör güçlerinin düzenlediği operasyonda yakalanan kadınların üzerinde intihar bombası yelekleri ve silahlar bulundu. Yakalanan kadın militanlardan beşinin Alman, üçünün Rus, birinin Çeçen, üçünün Türk, ikisinin Kanadalı diğer altısının da Libya ve Suriyeli olduğu açıklandı. Bu arada Irak polisi, Musul’un tamamen kurtarıldığının ilan edilmesinin ardından kentin batı yakasında DEAŞ mensubu olduğundan şüphelenilen 246 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle