Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sıra Kaddafi’ye mi geldi?

  Hürriyet Haber
  17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu’da Tunus ve Mısır’ın ardından diğer ülkelere de yayılma eğilimi gösteren toplumsal isyan, Libya’yı da hareketlendirmeye başladı.

  Mevcut rejime ve 42 yıllık Kaddafi iktidarına bayrak açan muhalifler, önceki gece Bingazi şehrinde sokağa döküldü. Protestocularla güvenlik güçleri arasında çıkan şiddetli çalışmalarda 38 kişi yaralandı. Sabah saatlerine doğruysa hükümet yanlıları meydanları kontrol etti ve ülkenin hemen her yanında bu kez rejim yanlısı gösteriler düzenlendi. Gösterilerde şimdilik, Kaddafi’ye bir istifa çağrısı yapılmıyor. Ancak hükümet yolsuzluklarına vurgu yapan muhalifler, Başbakan Bağdadi el-Mahmudi’nin, koltuğundan inmesini talep ediyor. Gösterilerde “La ilahe illallah. Muammer Allah’ın düşmanıdır” sloganının kullanıldığı da gelen haberler arasında. Diğer Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi Libya’da da muhalifler, Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya platformu üzerinden organize oluyor.
  Muhaliflerin kenti
  Bingazi, ülkede rejim karşıtlarının en çok bulunduğu kent olarak biliniyor. Muhalif olduğu için bir şekilde ifade özgürlüğü elinden alınan, hapse atılan ya da sürgüne gönderilenlerin hemen tamamı Bingazili. Libya Hükümeti’yse protestoların hızını kesmek adına hemen bir tavizi gündeme getirdi ve “Libya İslami Kavga Örgütü”ne bağlı 110 mahkûmu serbest bırakma kararı aldı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı