Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sinyora’nın gözyaşları

  Hürriyet Haber
  08.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, dün İsrail’in, Hula köyüne saldırısında yaşananları gözyaşları içinde açıkladı ve acil ateşkes için dünyayı yardıma çağırdı. Beyrut’ta toplanan Arap dışişleri bakanlarına hitap eden Sinyora, mendiliyle gözyaşlarını silerken, "İsrail’in ülkemizi kum torbasına çevirmesine izin vermeyin" dedi.

  İSRAİL’in Lübnan’a yönelik operasyonlarında dün 27’nci gün geride kalırken, başkent Beyrut’ta acil zirve yapan Arap Birliği dışişleri bakanları, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’nın gözyaşları içindeki yardım çağrısına tanık oldular. İsrail’in dün Güney Lübnan’daki Hula köyüne giriştiği saldırıda kasten sivilleri hedef aldığını söyleyen Sinyora, "Az önce korkunç bir katliam oldu. 40 kişiyi şehit ettiler. İsrail’in bu saldırganlığa son vermesi, derhal askerlerini çekmesi, bu toprakları uluslararası güce teslim edip, mahkum takasına girmesi ve mayın haritalarını da bize vermesi gerekiyor" dedi.

  Gözlerinden akan yaşlar nedeniyle konuşmasına bir süre ara verip beyaz mendiliyle gözlerini silen Sinyora, Araplara seslenerek "İsrail’in ülkemizi kum torbasına çevirmesine izin vermeyin" diye konuştu. Bu arada Hula köyünden gelen haberler, enkaz altından çok sayıda kişinin sağ kurtulduğunu gösterdi ve ölü sayısı en az 5 olarak açıklandı. Bekaa Vadisi’nin güneyi ve doğusundaki köylere yönelik saldırılarda da ayrıca 29 sivil öldü.

  Lübnan Sağlık Bakanı Muhammed Halife yaptığı açıklamada, çoğu sivil olmak üzere toplam 935 kişinin öldüğünü söyledi.

  Arap Birliği, Lübnan’ın çıkarlarını temsil etmek üzere BM’ye bir heyet göndermeyi kararlaştırdı. Beyrut’ta toplanan bakanlar, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanları ile Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’dan oluşacak heyeti, BM’ye göndermeye karar verdiler.

  Öte yandan Lübnan hükümeti, İsrail askerleri çekilir çekilmez ülkenin güneyine 15 bin asker gönderme kararı aldı. Lübnan Enformasyon Bakanı Gazi Aridi, kabinenin, asker gönderme kararını oybirliğiyle aldığını açıkladı.

  İSRAİL’DEN TEHDİT

  İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, Hizbullah ile çatışmalarına diplomatik çözüm bulunmaması halinde, Lübnan’daki kara saldırılarını genişleteceklerini söyledi. Peretz, parlamentoda yaptığı konuşmada, diplomatik süreç birkaç gün içinde başarıya ulaşmazsa, kara saldırılarını genişleteceklerini belirtti.

  İsrailli Bakan, Hizbullah’ın Katyuşa roket rampalarının etkisiz hale getirilmesi ve İsrail halkının sığınıklardan çıkabilmesi için saldırıları genişletme yönünde orduya talimat verdiğini kaydetti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı