Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sinyora: Barış imzalayan son Arap ülkesi olacağız

  A.A.
  30.08.2006 - 18:06 | Son Güncelleme:

  Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Lübnan'ın İsrail ile doğrudan temasının olmayacağını ve İsrail ile bir barış anlaşması imzalayacak son Arap ülkesi olacağını söyledi.

  Sinyora, düzenlediği basın toplantısında, yarın Stockholm'de yapılacak bağış konferansında temsilcilerden, İsrail saldırılarında yıkılan belirli köylerin yeniden inşasının sorumluluğunu üstlenmelerini isteyeceğini ifade ederek, İsrail'in ülkesine hava ve denizden uyguladığı ablukanın "önümüzdeki birkaç gün içinde" kaldırılabileceğine inandığını belirtti.

  Fuad Sinyora, Lübnan ve İsrail'i ziyaret eden BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın ablukanın kaldırılması yönündeki çabalarının "samimi" olduğuna inandığını, bu yöndeki tüm çabaların gelecek birkaç gün içinde meyvelerini verebileceğini bildirdi.

  İsrail'in Lübnan'a yönelik operasyonunda evleri yıkılan kişilere konut başına 33 bin dolar tazminat ödeyeceklerini belirten Sinyora, İsrail'in bir aydan fazla süren hava saldırıları ve Hizbullah ile karada giriştiği çatışmalarda çoğu ülkenin güneyinde 130 bin konutun yıkıldığını ya da hasar gördüğünü ifade ederek, evsiz kalanların yerleşim birimleri inşa edilirken prefabrik evlere yerleştirileceklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı