GeriDünya Sınırı tavuklar bekleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınırı tavuklar bekleyecek

KANADA hükümeti öldürücü Nil virüsünün ABD sınırından geçip ülkeye girmesini önlemek için hudut boyunca ‘devriye tavuklar’ yerleştirmeye karar verdi.

Kanada sağlık bakanlığı, sınır bekçisi tavukların bir ‘erken uyarı sistemi’ oluşturacağını, göçmen kuşlar ve sivrisineklerle bulaşan Nil virüsünün sınırda durdurulacağını açıkladı.

ABD'nin, Kanada ile komşu olan New York Eyaleti'nde görülen Nil virüsü Eylül’den beri 6 kişinin ölümüne sebep oldu.

Bakanlık yetkilisi Harvey Artsob 4 bin kilometre uzunluğundaki sınır boyunca çeşitli noktalara ‘karakol-kümesler’ inşa edileceğini ve her kümese 300 tavuk konulacağını açıkladı. Astrob ‘Veterinerler bu tavukları devamlı izleyecek. Tavuklarda virüs görürsek, bölgeyi hemen karantinaya alacağız’ dedi.

Tavuklar, Nil virüsü taşıyan sivrisineklerin ‘ideal hedefi’. Ayrıca, taşıyıcı haline gelse de tavuklar virüsten etkilenip hastalanmıyor. Uzmanlara göre Nil virüsünün ABD'den Kanada'ya geçtiğine dair bir bulgu henüz yok. Ancak Sağlık Bakanlığı tavuklardan sınır karakolları oluşturarak tedbirini şimdiden almaya hazırlanıyor.

NEW YORK'TA PANİK

Nil virüsü ABD'de de büyük bir paniğe sebep olmuştu. Geçtiğimiz yılın 23 Ağustos günü New York'un Queens mahallesindeki bir hastaneye gelen iki yaşlı hastada görülen ateş, halsizlik ve şuur kaybı, doktorları alarma geçirmişti. Tıp, bilinmeyen bir virüsle karşı karşıya olduğunu sanmış, New York Belediye Başkanı bir basın toplantısı yaparak taşıyıcı sivrisineklerle mücadele için 6 milyon dolar bütçe ayırdığını ilan etmişti.

Günlerce kentin üzerinde uçan helikopterler, New York'a tepeden filit sıktı. Halka sinekleri kaçıran milyonlarca tüp kremle 250 bin broşür dağıtıldı.

SADDAM'IN VİRÜSÜ MÜ

Sonunda kentteki toplu kuş ölümleriyle 6 kişinin ölümüne aynı virüsün sahip olduğu belirlendi. Afrika kökenli Nil virüsü kalbe ve beyne zarar vererek ölümle sonuçlanıyordu. Bu arada, Irak lideri Saddam Hüseyin'in Nil virüsünü mikrobik ve biyolojik savaş silahı olarak kullandığı bile iddia edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle