GeriDünya Sınırda takas alarmı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınırda takas alarmı

Sınırda takas alarmı
refid:28072720 ilişkili resim dosyası

IŞİD’in Japon gazeteci ve Ürdünlü pilotun serbest bırakılması için verdiği 24 saatlik süre dün dolarken Ürdünlü yetkililer, IŞİD’in istediği terör tutuklusu Sacide er-Rışavi’yı serbest bırakmaya hazır olduklarını açıkladı. Takasın, Türkiye’de yapılacağı iddia edildi. Japon gazeteciler Akçakale’ye geldi.

IRAK Şam İslam Devleti, 20 Ocak’ta Haruna Yukava ve Kenji Goto adlı iki Japon rehinenin görüntüsünü yayımlayarak, hayatlarına karşılık Japon hükümetinden 72 saat içinde fidye olarak 200 milyon dolar istemişti. İstekleri yerine getirilmeyen terör örgütü, cumartesi günü Haruna Yukava’nın infaz görüntülerini yayınladı. Talebini değiştiren IŞİD, sağ kalan gazeteci Kenji Goto’nın hayatı için 2005’te Amman’da 57 kişinin öldüğü ‘Kara Çarşamba’ saldırılarına katılan, Ürdün’ün idama mahkûm ettiği Irak uyruklu Sacide er-Rışavi’nin serbest bırakılması şartı koydu. Goto cumartesi günkü videoda, örgütün Sacide’yi ‘bacıları’ olarak gördüğünü belirterek “Artık para istemiyorlar. Sadece tutuklu bacıları Sacide’nin serbest kalmasını istiyorlar. Sacide’yi onlara vereceksiniz. Ben serbest kalacağım. Benim karşılığımda o” demişti.

Sınırda takas alarmı

MİT devrede iddiası: Önceki gün yayınlanan videoda ise Japon gazeteci örgütün, Ürdün hükümetine Sacide’yi serbest bırakması için 24 saat süre verdiğini, aksi halde kendisinin ve aralık ayında uçağının düşmesiyle rehin alınan Ürdünlü pilot Muaz Safi el-Kesasibe’nin öldürüleceğini açıkladı. Süre dün TSİ 16.00’da dolmadan önce Ürdün açıklama yaparak hükümetin IŞİD’in elindeki pilota karşılık, Rişavi’nin takas edilmesine hazır olduğunu söyledi. İlerleyen saatlerde ise takasın Türkiye sınırında yapılacağı iddia edildi. Çoğunluğu Japonlardan oluşan gazeteciler, olası takası görüntülemek için Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine gelerek Gümrük Kapısı önünde beklemeye başladı. Cihan ajansı, rehinelerin MİT’in kontrolünde Türkiye’ye alınmasının beklendiğini bildirdi.

Sınırda takas alarmı

Kim bu Sacide

Iraklı 44 yaşındaki Sacide 2005’te kocası Hüseyin Ali El Şamari ve üç erkekle birlikte Irak’ın Ramadi kentinden Ürdün’e gitmişti. Radisson otelini kana bulayan saldırıda kocası bombalarını patlatarak intihar saldırısı düzenledi. 38 kişinin öldüğü bu saldırıda Sacide de bombaları patlatacaktı. Ancak bombalar infilak etmedi ve Sacide panik içindeki kalabalığa karışarak kaçmayı başardı. Daha sonra yakalanan kadın, televizyonda yayınlanan itirafında soğukkanlı bir şekilde “Otelde düğün vardı. Kocam bombalarını patlattı. Ben de bombaları patlayacaktım ama infilak etmedi” dedi. 2006’da idama mahkûm edilen Sacide’nin cezası mahkemenin ertelemesiyle infaz edilmemişti. Ürdün Başbakan Yardımcısı Marvan Muaşer, Sacide’nin erkek kardeşlerinden birinin, bugünkü IŞİD’in temellerinin atıldığı Irak El Kaide’sinin kurucusu, 2006 yılında ABD saldırısında öldürülen El Zarkavi’nin sağ kolu olduğunu açıkladı. Muaşer, Felluce’de öldürüldüğü belirtilen kardeşin ismini açıklamadı. IŞİD’in kadın teröristten ‘kardeşimiz’ diye bahsetmesi “Sacide (IŞİD lideri) El Bağdadi’nin kardeşi mi” yorumlarına yol açtı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle