GeriDünya Sınırda çatışma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınırda çatışma

Sınırda çatışma

Venezuela’da muhalefetin uluslararası yardımların ülkeye sokulması için Maduro iktidarına verdiği süre bugün doluyor. Maduro’nun Brezilya sınırını kapatmasının ardından sınırı geçmeye çalışan yardım konvoyuna Venezuela askerleri ateş açtı. Olayda 2 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı iddia edildi.

VENEZUELA Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yabancı yardımların ülkeye girmesi konusunda gerilim sürerken, Brezilya sınırını kapattığını, Kolombiya sınırını kapatma seçeneğini de gözden geçirdiğini açıkladı. Venezuela askerlerinin dün Brezilya sınırından ‘yardım’ sokmaya çalıştığı iddia edilen bir konvoya ateş açtığı belirtildi. Muhalif milletvekili Americo De Grazia, Zoraida Rodriguez adlı yerli bir kadının öldüğünü duyurdu. Çatışmanın, Venezuela askerlerinin Pemon yerlilerince kurulan barikatı aşmak istemeleri üzerine çıktığı ifade edildi. Kape Kape adlı insan hakları kuruluşu ise Rodriguez’in eşinin de öldüğünü, 15 kişinin yaralandığını duyurdu. Bu gelişme üzerine BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, taraflara şiddetten sakınılması yolunda çağrı yaptı.

ORDUYLA GERİLİM ENDİŞESİ

Maduro, ABD liderliğindeki uluslararası yardımların ülkeye sokulması girişimlerine şüpheyle yaklaşıyor. Kendini devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido ise Kolombiya sınırında ABD’nin sınıra yığdığı yardımların ülkeye sokulmasında diretiyor. Bu konuda Maduro’ya 23 Şubat’a kadar mühlet verdiğini açıklayan Guaido’nun yanlıları ile ordu arasında gerginlik yaşanmasından endişe ediliyor. Guaido, 600 bin kadar gönüllüyle yardımları ‘bir şekilde’ ülkeye sokacağını söyledi. Yardım girişimine, Kızılay, Kızılhaç ve BM gibi uluslararası kuruluşlar destek vermiyor.

Sınırda çatışma

RUSYA: ABD ÖZEL KUVVETLERİ BÖLGEDE

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Venezuela’nın çevresine özel kuvvetler ve askeri ekipman sevk ettiğini duyurdu. Venezuela’ya yönelik ‘yardım girişiminin’ askeri müdahale için bir bahane olduğunu savunan Bakanlık, ABD’nin ve NATO müttefiklerinin Venezuelalı muhalif kesimleri silahlandırma konularını görüştüklerini ifade etti. Yardımlarla Guaido yanlıları ve ordu arasında çatışmaların başlamasının istendiği, bu sayede Maduro’yu güç kullanarak görevden almak için bahanelerin üretileceği belirtildi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise Venezuelalı yetkililerin sınırda yaşanması muhtemel olayları engelleyeceği beklentisi içinde olduğunu söyledi.

KONSER DÜELLOSU

Venezuela’yı Kolombiya’nın Cucuta kentine bağlayan Tienditas köprüsünün iki yanında dün konserler vardı. Muhalifleri destekleyen İngiliz işadamı Richard Branson’ın öncülüğünde Kolombiya tarafında bağış hedefiyle konser tertiplendi. Maduro yönetimi de 300 metre uzaklıkta başka bir konser organize etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle